لینک های دسترسی

Breaking News

اتحادیه اروپا: ایران باید در مذاکرات از خود جدیت نشان بدهد


بیرق ایران در بیرون ساختمان ادارهٔ بین المللی انرژی هسته‌ای که مقر اصلی آن در ویانا،‌ پایتخت اتریش است
بیرق ایران در بیرون ساختمان ادارهٔ بین المللی انرژی هسته‌ای که مقر اصلی آن در ویانا،‌ پایتخت اتریش است

دپلومات‌های اروپایی گفته اند که ایران باید در مذاکرات احیای توافقنامه هسته‌ای، از خود جدیت نشان بدهد. این مذاکرات پس از پنج ماه توقف، روز دوشنبه در ویانا، پایتخت اتریش،‌ از سر گرفته شد.

دپلومات‌های بریتانیا، فرانسه و آلمان روز سه‌شنبه ۳۰ نومبر (نهم قوس) به خبرنگاران گفتند که مذاکرات هفته جاری نشان خواهد داد که آیا ایران در مورد احیای توافقنامه هسته‌ای این کشور جدی است یا خیر.

به گفته این دپلومات‌ها، تا اکنون روشن نیست که آیا ایران می‌خواهد مذاکرات را از همان جایی آغاز کند که پنج ماه پیش ترک کرده بود، زیرا به گفتۀ آنان، پیش نویس متن احیای توافقنامه هسته‌ای ایران در ماه جون ۷۰ تا ۸۰ درصد تکمیل شده بود.

اما علی باقری، یک مذاکره‌کنندۀ ایرانی گفت که آنچه پنج ماه پیش به دست آمد، پیش نویس یک توافقنامه بود و یک توافقنامه نهایی نیست. او اضافه کرد که روی هر پیش نویس می‌توان دوباره مذاکره کرد.

شش دور مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای پس از‌‌ آن متوقف شد که ابراهیم رییسی،‌ برندهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام شد.

ایالات متحدهٔ امریکا این‌بار نیز به صورت غیرمستقیم در مذاکرات ویانا شرکت می‌کند، اما بریتانیا، روسیه، چین، فرانسه و آلمان به صورت مستقیم در این مذاکرات شرکت کرده اند.

بر اساس توافق هسته‌ای ایران که در سال ۲۰۱۵ میلادی امضا شد، برخی از تعزیرات اقتصادی غرب علیه ایران لغو شد و در عوض تهران تعهد کرد تا غنی‌سازی یورانیم خود را که از آن در ساختن سلاح هسته‌ای کار گرفته می‌شود، محدود کند.

اما این توافق پس از آن رو به پاشیدن نهاد که دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده در ماه می سال ۲۰۱۸ میلادی به گونهٔ یک جانبه از آن بیرون شد و تعزیرات اقتصادی را دوباره بر ایران وضع کرد.

یک سال پس از آن، تهران در اقدام تلافی‌جویانه، فعالیت‌های هسته‌ای خویش را بر خلاف موارد توافقنامه افزایش داد.

XS
SM
MD
LG