لینک های دسترسی

Breaking News

کانادا به اوکراین 'تسلیحات مرگبار' و نیم میلیارد دالر قرضه می‌دهد


جستن ترودو،‌ صدراعظم کانادار،‌ گفته است که حمایت کشورش و شرکای غربی از اوکراین به هدف جلوگیری از حملهٔ احتمالی روسیه به اوکراین صورت می گیرد

صدراعظم کانادا می‌گوید که به اوکراین تسلیحات مرگبار و ۵۰۰ میلیون دالر قرضه فراهم می‌کند تا آن کشور از خود در مقابل حملهٔ احتمالی روسیه دفاع کند.

جستن ترودو روز دوشنبه ۱۴ فبروری (۲۵ دلو) در یک کنفرانس خبری گفت که پس از "جدیت اوضاع" و صحبت با مقام‌های اوکراینی،‌ تصمیم گرفت تا به ارزش ۷.۸ میلیون دالر کانادایی سلاح و مهمات را به آن کشور فراهم کند.

صدراعظم کانادا گفته است که علاوه بر تجهیزات غیر مهلک که قبلاً کشورش به اوکراین فراهم کرده است،‌ تسلیحات مرگبار و قرضه بر اساس تقاضای کیف فراهم می‌شود. به گفتهٔ آقای ترودو، هدف از این حمایت کانادا و سایر شرکا، جلوگیری از "تجاوز بیشتر روسیه" بر اوکراین است.

علاوه بر آن، صدراعظم کانادا گفته است که کشورش از آغاز سال روان میلادی تا حال ۶۲۰ میلیون دالر کانادایی که معادل ۴۹۰ میلیون دالر امریکایی می شود، به اوکراین قرضه داده است.

کشور‌های غربی هشدار داده اند که اگر روسیه بر اوکراین حملهٔ نظامی کند، امریکا و متحدین آن آماده اند تا بستهٔ فلج کننده از تعزیرات اقتصادی را بر مسکو وضع کنند. اما مقام‌های کرملین بار‌ها گفته اند که قصد حمله بر اوکراین را ندارند.

تمرینات نظامی روسیه در بلاروس و مرز اوکراین موجب نگرانی جدی غرب شده است. ایالات متحده گفته است که روسیه علاوه بر اعزام بیش از ۱۰۰ هزار نیرو به مرز اوکراین، در این اواخر ۳۰ هزار نیروی خود را به بلاروس اعزام کرد و برای بیش از یک هفته تمرینات نظامی مشترک را در آن کشور راه اندازی می‌کند.

کانادا آموزگاران نظامی خود مستقر در اوکراین دستور داده است تا آن کشور را ترک کنند و سفارت خود در کیف، پایتخت اوکراین، را نیز به طور موقت مسدود کرده است.

حدود ۲۰۰ سرباز کانادایی از سال ۲۰۱۵ میلادی به این سو در بخشی ماموریت موسوم به (UNIFIER) در اوکراین مستقر اند. آموزش نظامیان اوکراین، ماموریت اصلی این سربازان خوانده شده است.

XS
SM
MD
LG