لینک های دسترسی

Breaking News

گذرگاه سپین بولدک - چمن به روی مسافرین باز شد


وزارت امور حارجۀ افغانستان از بازگشایی گذرگاه سپین بولدک - چمن به روی مسافرین خبر داده و گفت که قرار است صد‌ها تن از مهاجرین افغان به کشور برگردند.

گران هیواد، سخنگوی این وزارت روز سه شنبه چهارم اگست (۱۴ اسد) با فرستادن پیامی به خبرنگاران گفت که این گذرگاه ساعت ۷:۳۰ صبح امروز توسط مرزبانان پاکستانی به گونۀ یک‌طرفه باز شده است.

همزمان با گسترش شیوع کروناویروس در افغانستان و منطقه، پاکستان تمامی گذرگاه‌هایش را با افغانستان بسته کرد که با مسدود شدن این گذرگاه‌ها، روند رفت و آمد مهاجرین افغان از این کشور متوقف شد.

در جریان همین هفته این مشکل منجر به درگیری میان مرزبانان دو کشور و حملات راکتی پاکستان بر بخش‌هایی از قندهار گردید.

وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان می‌گوید که با جانب پاکستان در مورد بازنگهداشتن مرز صحبت شده است.

عبدالباسط انصاری، سخنگوی این وزارت با اشاره به توافق میان دوجانب به صدای امریکا گفت: "در هفتۀ یک بار مرز میان افغانستان و پاکستان باز می‌شود."

در حال حاضر، ۲.۵ میلیون شهروند افغان در پاکستان مهاجر اند که بر اساس معلومات وزارت امور مهاجرین افغانستان ۱.۳ میلیون آنان اسناد اقامت قانونی دارند.

در همین حال، مجلس نمایندگان افغانستان می‌گوید که با گسترش شیوع کروناویروس، مهاجرین افغان در بسیاری از کشورها به ویژه در پاکستان و ایران با مشکلات زیادی رو به رو اند.

فکوری بهشتی، معاون کمیسیون امور بین‌المللی این مجلس به صدای امریکا گفت که آنان از راه‌های دپلوماتیک تلاش کرده اند تا به معضل مهاجرین افغان در پاکستان رسیدگی کنند.

بر اساس آمار وزارت امور مهاجرین افغانستان، ۱۸هزار پناهجوی افغان در جریان سال روان میلادی از پاکستان به کشورشان برگشته اند.

XS
SM
MD
LG