لینک های دسترسی

Breaking News

سی آی ای اسناد محرم حملات ۹/۱۱ را نشر می‌کند


عربستان سعودی دخالت در این رویداد را رد می‌کند

رئیس ادارۀ استخبارات مرکزی ایالات متحدۀ امریکا گفته است که قرار است ۲۸ صفحه اسناد محرم مرتبط به حملات دهشت افگنی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ نشر شود، که در آن عربستان سعودی مبرا از هرگونه مسوولیت در این رویداد شناخته شده است.

جان برنن در مصاحبه با تلویزیون دولتی عربستان سعودی ضمن استقبال از نشر این گزارش آن را "بررسی مقدماتی" خواند و گفت که مردم نباید فکر کنند که در این حملات که منجر به کشته شدن کم از کم ۳۰۰۰ نفر شد، ریاض دست داشت.

نشر این سند برای حل مناقشاتی ممد واقع می شود که آیا امریکایی‌ها می‌توانند به خاطر تلفات و خسارات ناشی از این رویداد دهشت افگنی، بر ضد عربستان سعودی، متحد کلیدی واشنگتن اقامۀ دعوا کنند.

مجلس سنای ایالات متحده به تاریخ ۱۷ می لایحۀ را تصویب کرد که به بازمانده‌گان قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر، اجازه می دهد که بر ضد عربستان سعودی اقامۀ دعوا کرده است. قصر سفید هشدار داده است که این لایحه را ویتو خواهد کرد.

عربستان سعودی ضمن اعتراض شدید از لایحۀ کانگرس ایالات متحده، از فراهم آوری هرگونه حمایت به ۱۹ رباینده که اکثر آنان شهروندان عربستان سعودی بودند، انکار کرده است.

آقای برنن گفت "کمیسیون بررسی حملات یازدهم سپتامبر به ادعاهای مبنی بر دخالت سعودی در این حملات نگاه عمیق داشته است ... نتیجه گیری آنان این بود که مدارکی وجود ندارد که گویا حکومت سعودی به عنوان یک نهاد یا یک مقام ارشد سعودی به صفت یک فرد حملات یازدهم سپتامبر را حمایت کرده باشند".

هم اکنون ادارۀ استخبارات ملی ایالات متحدۀ امریکا سرگرم بررسی این سند ۲۸ صفحه‌یی است که آیا می‌توان آن را نشر کرد یا خیر.

XS
SM
MD
LG