لینک های دسترسی

Breaking News

تهدید کروناویروس در افغانستان در بلندترین حد است – مجروح


وزارت صحت عامۀ افغانستان با ابراز نگرانی می‌گوید که تهدید کروناویرس در بلندترین حد‌ رسیده است، اما مردم آنرا جدی نمی‌گیرند.

وحید مجروح، معین این وزارت روز دوشنبه چهارم می (۱۵ ثور) به خبرنگاران گفت که در یک روز گذشته از میان ۴۹۸ نمونۀ مشکوک، ۱۹۰ واقعه آن مثبت شناسایی شده است که با این حساب، شمار مجموعی واقعات مثبت بیماری کووید۱۹ در افغانستان به ۲۸۹۴ می‌رسد.

آقای مجروح افزود که در ۲۴ ساعت گذشته پنج فرد مبتلا به کروناویروس در ولایت‌های کابل، هرات، پکتیا و وردک جان داده اند.

به گفته آقای مجروح تا اکنون بیماری کووید۱۹ در این کشور جان ۹۰ تن را گرفته است در حالیکه ۳۹۷ تن دیگر صحت‌یاب شده اند.

معین وزارت صحت افغانستان افزود: "تهدید موجود از آدرس کروناویروس در افغانستان متاسفانه در بلندترین حد ممکن است و میزان جدیت جامعه در مقابل این ویروس در حد بسیار پایین است. در این فاصله تهدید و اهتمام اتخاذ شده توسط مردم سبب افزایش نگرانی وزارت صحت عامه شده است."

به گفته وی با تمام تلاش‌های حکومت افغانستان برای جلوگیری از رفت و آمد و تجمعات مردم، هنوز هم شهروندان این کشور بی‌توجهی کرده و قرنطین را جدی نمی‌گیرند.

او همچنان افزود: "متاسفانه در افغانستان به باور ما یکی از دلایل عمدۀ انتشار ویروس به دلیل استفاده نامناسب ماسک بوده می‌تواند."

آقای مجروح تاکید کرد که مردم باید به عوض استفاده از دست‌کش،‌ بیشتر دست‌های شان را بشویند.

وزارت صحت افغانستان بار دیگر از شهروندان این کشور خواست که توصیه‌های این وزارت را جدی بگیرند.

کروناویروس در دسمبر سال گذشته از شهر ووهان، مرکز ولایت هوبی چین، منشا گرفت و تا کنون به ۱۸۵ کشور و قلمرو جهان گسترش یافته و به همه‌گیری مرگبار صحی مبدل شده است.

بر اساس آماری که پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده ارایه کرده است، تا صبح دوشنبه چهارم می (۱۵ ثور) مرگ و میر ناشی از این بیماری در جهان به بیش از ۲۴۷ هزار نفر و مبتلایان آن به بیش از سه میلیون و ۵۱۹ هزار نفر رسیده است.

XS
SM
MD
LG