لینک های دسترسی

Breaking News

ثبت ۲۳۳۵ واقعه؛ کروناویروس در ۳۴ ولایت افغانستان شیوع کرد


وزارت صحت افغانستان می‌گوید که در ۲۴ ساعت گذشته ۱۶۴ واقعه مثبت کروناویروس ثبت شده که با این حساب، آمار مجموعی بیماری کووید۱۹ در این کشور به ۲۳۳۵ رسیده است.

وحیدالله مایار، مشاور و سخنگوی این وزارت روز جمعه اول می (۱۲ ثور) به خبرنگاران گفت که کروناویروس در یک شبانه روز گذشته جان چهار نفر را گرفته است که با این حساب شمار تلفاتی ناشی از این ویروس در سراسر افغانستان به ۶۸ نفر رسید.

نخستین واقعۀ مثبت بیماری کووید۱۹ در ولایت نورستان نیز ثبت شد که به این ترتیب، اکنون کروناویروس در ۳۴ ولایت افغانستان شیوع یافته است.

آقای مایار افزود که ۴۵ واقعه در قندهار، ۴۴ واقعه در کابل، ۲۴ واقعه در هرات، ۱۳ واقعه در بغلان، شش واقعه در ننگرهار، شش واقعه در جوزجان، پنج واقعه در کاپیسا، چهار واقعه در بامیان، چهار واقعه در بادغیس، چهار واقعه در بلخ، سه واقعه در سمنگان، سه واقعه در لغمان، دو واقعه در میدان وردگ و دو واقعۀ دیگر در ولایت‌های پروان و نورستان ثبت شده است.

او افزود که تا اکنون ۳۱۰ بیمار کووید۱۹ در این کشور بهبود یافته اند.

به گفته آقای مایار از آغاز شیوع بیماری کووید۱۹ در سراسر افغانستان دستکم، ۲۲۸ کارمندان صحی به شمول داکتران به این ویروس مبتلا شده اند.

این در حالی است که معین وزارت صحت روز گذشته هشدار داد که افغانستان هنوز به اوج همه‌گیری کروناویروس نرسیده و هفته‌های دشواری در پیشرو خواهد داشت.

وحید مجروح تاکید کرد که شهروندان افغان اگر توصیه‌های صحی و محدودیت‌های گشت‌وگذار را جدی نگیرند، وزارت صحت و حکومت قادر به کنترول این ویروس نخواهند بود.

کروناویروس در دسمبر سال گذشته از شهر ووهان، مرکز ولایت هوبی چین، منشا گرفت و تا کنون به ۱۸۵ کشور و قلمرو جهان گسترش یافته و به همه‌گیری مرگبار صحی مبدل شده است.

بر اساس آماری که پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده ارایه کرده است، تا صبح جمعه اول می (۱۲ ثور) مرگ و میر ناشی از این بیماری در جهان به بیش از ۲۳۳ هزار نفر و مبتلایان آن نیز نزدیک به سه میلیون و ۲۷۰ هزار رسیده است.

XS
SM
MD
LG