لینک های دسترسی

Breaking News

واقعات مثبت کووید۱۹ در افغانستان کاهش یافته است


وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان می‌گوید که در هفته‌های اخیر، شمار واقعات مثبت کووید۱۹ در افغانستان به گونۀ چشم‌گیری کاهش یافته است.

جاوید هژیر، سخنگوی این وزارت به صدای امریکا گفت که در چهار ماه گذشته، ۱۹هزار و ۸۴۵ و در یک ماه گذشته تنها یک‌هزار ۱۲۴ واقعۀ مثبت کووید۱۹ در سراسر افغانستان ثبت شده است.

آقای جاوید افزود که شمار تلفات ناشی از کروناویروس نیز در مقایسه با سه ماه نخست سال جاری میلادی به گونۀ بی‌سابقه کاهش یافته است: "در سه ماه اول امسال متاسفانه شمار تلفات بیشتر بود، اما در حال حاضر خوش‌بختانه شمار تلفات بسیار زیاد کاهش یافته است."

سخنگوی وزارت صحت حکومت طالبان افزود که ماه گذشته تنها ۱۲ مورد مرگ و میر ناشی از کروناویروس ثبت شده است.

پس از شیوع کرونایروس، نخستین واقعۀ مثبت کووید۱۹ به تاریخ ۲۴ فبروری ۲۰۲۰ در ولایت هرات ثبت شد و آن زمان تا کنون، ۱۷۸هزار و ۹۲۲ نفر به این بیماری در افغانستان مصاب شده اند.

آمار وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان نشان می‌دهد که از این میان، حدود ۱۶۲ هزار بیمار در سراسر افغانستان شفایاب شده و همچنین این بیماری تا کنون جان بیش از هفت‌هزار نفر را گرفته است.

به گفتۀ آقای هژیر آنان برای مبارزه با کروناویروس در کابل و دیگر ولایات افغانستان امکانات بهتری را در اختیار دارند و در حال حاضر، بسیاری از مشکلات در شفاخانه‌های ویژه کووید۱۹ مرفوع شده است.

بیماری کووید۱۹ برای بار نخست در آخر دسمبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان ولایت هوبی چین شیوع کرد و سپس به همه‌گیری جهانی مبدل شد.

بر اساس تازه‌ترین آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده، تا حال نزدیک به ۴۹۹ میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری کشنده مبتلا شده اند که از این میان، بیش از شش میلیون و ۱۷۶هزار نفر جان باخته اند.

XS
SM
MD
LG