لینک های دسترسی

Breaking News

آمار مرگ بیماران کووید۱۹ در افغانستان رو به افزایش است


وزارت صحت عامۀ افغانستان از افزایش مرگ و میر ناشی از کروناویروس خبر داد و گفت که تنها در یک شبانه روز ۲۱ نفر در اثر این ویروس در این کشور جان باخته اند.

احمد جواد عثمانی، سرپرست این وزارت روز چهارشنبه ۱۰ جون (۲۱ جوزا) به خبرنگاران گفت که مرگ این ۲۱ بیمار در یک روز گذشته در ولایت‌های هرات، کابل، بادغیس، نمیروز، هلمند و نیمروز ثبت شده است.

به گفتۀ وی با آمار تازه، شمار مجموعی مرگ و میر ناشی از کروناویروس در افغانستان به ۴۰۵ مورد رسیده است.

همچنان در ۲۴ ساعت گذشته ۶۸۴ واقعۀ مثبت بیماری کووید۱۹ در این کشور ثبت شده که با این حساب، از آغاز شیوع کروناویروس در افغانستان تا اکنون ۲۲ هزار ۱۴۳ تن رسیده است.

سرپرست وزارت صحت همچنان از بهبودی ۳۲۴ بیمار کووید۱۹ در یک شبانه روز گذشته خبر داد و گفت که در مجموع تا اکنون ۲۹۷۵ نفر دوباره صحت‌یاب شده اند.

بازداشت حکیم الکوزی

سرپرست وزارت صحت افغانستان بار دیگر تاکید کرد که بررسی و تجزیۀ محصولی که حکیم الکوزی آن را واکسین کروناویروس می‌خواند، نشان می‌دهد که این محصول بیشتر محتوای آن مخدرات است.

او گفت که در ترکیب این قطره نه نوع مادهٔ تسکین دهنده و مواد نشه‌آور شامل است که می‌تواند موقتاً درد را تسکین دهد؛ اما در دراز مدت و با چندین بار استفاده از این محصول، باعث اعتیاد فرد بیمار می‌شود.

آقای عثمانی از وزارت داخلۀ افغانستان خواست که برای متوقف کردن فعالیت کلینیک حکیم الکوزی هرچه زودتر اقدام، او را بازداشت و به نهادهای عدلی و قضایی افغانستان معرفی کند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان به خبرنگاران گفت که اگر مکتوب رسمی برای بستن کلینیک حکیم الکوزی به این وزارت رسیده باشد، پولیس به عنوان قوای مجریه به گونۀ قطعی عمل می‌کند.

کروناویروس برای نخستین بار در دسمبر ۲۰۱۹ میلادی در شهر ووهان ایالت هوبی چین شیوع یافت و به همه‌گیری مرگبار جهانی مبدل شد.

بر بنیاد آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده تا صبح روز چهارشنبه ۱۰ جون (۲۱ جوزا) این ویروس در سراسر جان ۴۱۱هزار و ۲۹۱ تن را گرفته و بیش از هفت میلیون نفر نیز به آن مصاب شده اند.

XS
SM
MD
LG