لینک های دسترسی

Breaking News

ثبت بلندترین رقم واقعات بیماری کووید۱۹ در افغانستان


وزارت صحت عامۀ افغانستان از ثبت ۷۸۲ واقعۀ مثبت کروناویروس در ۱۷ ولایت این کشور خبر داده است.

وحید مجروح، معین عرضه خدمات صحی این وزارت روز شنبه ۲۳ می (سوم جوزا) به خبرنگاران گفت که با ثبت واقعات جدید در یک روز گذشته، افغانستان شاهد افزایش بی‌پیشینۀ بیماران کووید۱۹ از آغاز شیوع کروناویروس در این کشور بوده است.

از مجموع آمار تازه، بیشترین واقعات (۳۷۷ واقعه) در کابل ثبت شده است. هرات با ۱۵۰ مورد و بلخ با ۴۹ واقعه در جایگاه دوم و سوم قرار گرفته اند.

به گفته آقای مجروح با ثبت این واقعات جدید، شمار مجموعی بیماران کووید۱۹ در افغانستان به ۹۹۹۸ نفر رسیده است.

بر اساس معلومات وزارت صحت در یک شبانه‌روز گذشته، هشت بیمارکووید۱۹ در هرات و سه بیمار دیگر در ولایت‌های ننگرهار، بلخ و غزنی جان باخته و ۴۴ بیمار دوباره سلامتی شان را به دست آورده اند.

معین وزارت صحت افغانستان افزود که آمار قربانیان ناشی از کروناویروس به ۲۱۶ نفر و بهبودیافتگان به ۱۰۴۰ تن رسیده است.

آقای مجروح همچنان گفت که فاجعه شیوع این ویروس در این کشور در حال گسترش است و در صورتی که مردم قرنطین را رعایت نکنند، دامنۀ این فاجعه گسترده‌تر خواهد شد.

او افزود: "به گونۀ جدی به شهروندان افغانستان هشدار می‌دهیم که اگر قرنطین را مراعات نکنند، در خانه‌های شان نمانند و توصیه‌های صحی را رعایت نکنند، هم خود و هم تمامی اعضای خانوادۀ شان به این ویروس مبتلا خواهند شد."

معین وزارت صحت افغانستان بار دیگر از شهروندان این کشور خواست که به خاطر مصونیت خود و اعضای خانوادۀ شان، در روز های عید فطر در خانه بمانند و از دید و بازدید خوداری کنند.

کروناویروس در دسمبر سال گذشته از شهر ووهان، مرکز ولایت هوبی چین، منشا گرفت و تا کنون در ۱۸۸ کشور و قلمرو جهان به همه‌گیری مرگبار صحی مبدل شده است.

بر اساس آماری که پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده ارایه کرده است، تا صبح روز شنبه ۲۳ می (سوم جوزا) مرگ و میر ناشی از کروناویروس در جهان به بیش از ۳۳۸ هزار نفر و مبتلایان آن به بیش از پنج میلیون و ۲۱۵هزار نفر رسیده است.

XS
SM
MD
LG