لینک های دسترسی

Breaking News

مایک پنس 'برگزاری موفقانۀ انتخابات' را به افغان‌ها تبریک گفت


مایک پنس، معاون رییس جمهور ایالات متحده در صحبت تیلفونی با محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان، برگزاری موفقانه انتخابات ولسی جرگۀ این کشور را با وجود تهدیدات امنیتی از سوی طالبان، تبریک گفته است.

آقای پنس در این صحبت تیلفونی شام دوشنبه (۳۰ میزان) به وقت کابل پیشرفت مداوم دموکراسی را در افغانستان پس از انتخابات ولسی جرگه به مردم این کشور تبریک گفت.

تا اکنون دفتر مطبوعات ریاست جمهوری افغانستان در مورد این صحبت تیلفونی، معلومات ارایه نکرده است؛ اما سفارت ایالات متحده مقیم کابل، با نشر خبرنامه‌ای گفته است که آقای پنس از مقام‌ها و نظامیان افغان به خاطر مدیریت موفقانه انتخابات ولسی جرگه و حمایت نیروهای بین المللی و امریکایی از حکومت افغانستان، ستایش کرده است.

این مقام امریکایی گفته است که با وجود تلاش‌های طالبان برای "ترسانیدن مردم" میلیون‌ها افغان گام به جلو گذاشتند و در انتخابات اشتراک کردند تا صدای شان شنیده شود.

همچنان ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو نیز از نیروهای افغان و مردم این کشور برای اشتراک در انتخابات ستایش کرده و گفته است که نیروهای افغان با وجود چالش‌های جدی، مصمم به تأمین امنیت انتخابات بودند.

انتقاد معاون رییس جمهور افغانستان از انتخابات

این در حالیست که شماری از مقام‌های افغان تایید می‌کنند که تخطی‌ها و تخلفاتی در این روند صورت گرفته است.

محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان که روز سه شنبه (۱عقرب) در برنامه‌ای به مناسبت "روز جهانی استندردز" صحبت می‌کرد، گفت که در انتخابات ولسی جرگۀ این کشور، تخطی‌ها، تخلفات و مشکلاتی زیادی داشته است.

آقای دانش از احزاب سیاسی، نهادهای مدنی، نامزدان، ناظرین و شهروندان کشور خواست تا شکایات شان را به گونۀ "اصولی" ترتیب نموده و به مراجع مربوطه بسپارند.

آقای دانش از کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخابات خواست تا از آرای مردم حفاظت کنند و به شکایات رسیدگی نمایند.

او گفت "در جریان انتخابات مشکلاتی زیادی نیز بروز کرد و تخطی‌های زیادی نیز صورت گرفت".

معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان، از کمیسیون‌های انتخابات خواست که به زودترین فرصت، انتخابات پارلمانی را در کندهار و غزنی نیز برگزار نمایند.

انتخابات در کندهار به دلیل کشته شدن جنرال عبدالرازق، قومندان امنیه پیشین کندهار و در غزنی به دلیل اختلافات سیاسی برگزار نشد.

انتخابات ولسی جرگۀ افغانستان در ۳۲ ولایت این کشور، روزهای ۲۸ و ۲۹ میزان برگزار شد.

ذبیح الله سادات، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت که مواد انتخابات از ۳۲۳ ولسوالی و ناحیۀ شهری از طریق زمین و از ۱۴ ولسوالی از طریق هوا به مراکز ولایات رسیده است.

آقای سادات افزود که روز شنبه انتخابات در ولایت کندهار نیز برگزار خواهد شد.

آقای دانش، مخالفان مسلح حکومت را مخاطب قرارداد و گفت که مردم راه خویش را انتخاب کرده اند و اگر آنان می‌خواهند در کنار مردم باشند باید از طریق روند‌های سیاسی تلاش کنند.

آقای دانش گفت که مخالفان مسلح تلاش کنند تا از طریق رقابت آزاد سیاسی، اقتدار و مشروعیت خود را کسب کنند، نه با توسل به جنگ و انفجار.

XS
SM
MD
LG