لینک های دسترسی

Breaking News

آیا نبود وزیر دفاع بر مدیریت جنگ تاثیر دارد یا خیر؟


وزارت دفاع میگوید که مدیریت جنگ، مسؤلیت ستردرستیز بوده و وزیر دفاع مسؤلیت تمویل جنگ و آماده ساختن شرایط برای قطعات جنگی را دارد

ریاست جمهوری افغانستان میگوید، نبود فرد اول در وزارت دفاع ملی، هیچ تاثیری بر مدیریت جنگ و مسایل نظامی نگذاشته است.

ارگ این اظهارات را در حالی ابراز میدارد که قرار است تا دوهفتۀ دیگر، روی چگونگی وضعیت جنگی افغانستان در نشست پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو در بروکسل غور صورت گیرد.

در این نوع نشست ها، معمولاً پیشنهادات کشور از سوی وزیر دفاع مطرح میشود، اما دواخان مینه پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری میگوید، تصامیم که در این نشست اتخاذ خواهد شد، تصامیم است که دولت افغانستان میخواهد.

آقای مینه پال همچنان می افزاید که "برای وزارت دفاع یک شخص مسلکل و متعهد به حیث سرپرست معرفی شده. او توانایی مدیریت جنگ را دارد و تا اکنون در عدم موجودیت وزیر، هیج نوع خلاء در کار به میان نیامده است."

باوجود آنکه نبود وزیر دفاع، انتقادات برخی از تحلیلگران امور دفاعی و امنیتی را برانگیخته، اما مقامات در وزارت دفاع میگویند، وزیر دفاع و تیم که به حیث معاونین و رؤسای قرارگاۀ وزارت دفاع کار میکنند، مسؤلیت تمویل جنگ و آماده ساختن شرایط برای قطعات جنگی را دارند و می افزایند که وظیفۀ مدیریت جنگ به ستردرسیز و قول اردوهای که مسؤلیت خطیر دفاع از کشور را انجام میدهند، مرتبط میباشد.

در عین حال شماری از آگاهان، مقرریهای را که در نهاد های امنیتی صورت میگیریند، مورد انتقاد قرار میدهند.

عمرداود زی، وزیر امور داخلۀ سابق افغانستان، میگوید که جابجایی افراد در پست های کلیدی امنیتی به گونۀ سیاسی و قومی، مدیر یت جنگ را ناتوان ساخته است.

عمرداود زی: مقرریهای سیاسی و قومی، مدیریت جنگی را ناتوان ساخته است
عمرداود زی: مقرریهای سیاسی و قومی، مدیریت جنگی را ناتوان ساخته است

آقای داود زی، حکومت فعلی کابل را به مداخلات بیجا در ارگان های امنیتی و سیاسی و قومی سازی این نهادها متهم میکند.

عمرداود زی میگوید "ارگان های امنیتی از خود قانون و مقرارت دارد که تغیر و ترفیع و هرچیز باید بر اساس مقرارت شان باشد، ولی در این دوسال گذشته سیاسی شده است."

انگشت انتقاد در حالی به سوی نهادهای امنیتی افغانستان گرفته میشود که قرار است قبل از نشست بیست و پنجم ماۀ می ناتو در بروکسل، دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، ستراتیژی جدید جنگی خود را برای افغانستان اعلام کند.

XS
SM
MD
LG