لینک های دسترسی

Breaking News

زلزله در پکتیکا و خوست ده ها زخمی برجا گذاشت


عکس: آرشیف

مقام‌های طالبان می‌گویند که شمار مجروحین زلزلهٔ روز گذشته در ولایات پکتیکا و خوست به ۴۴ نفر رسیده و احتمال دارد این آمار افزایش یابد.

محمد امین حذیفه، رییس اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان در پکتیکا روز سه‌‌شنبه ۱۹ جولای (۲۸ سرطان) به صدای امریکا گفت که زلزله عصر دیروز بار دیگر پکتیکا و ولایات همجوار آن را تکان داد که در اثر آن‌، ده‌ها باشندۀ این ولایت به شمول زنان و کودکان مجروح شده اند.

آقای حذیفه افزود که این زلزله ولسوالی‌های گیلان و زیروک این ولایت را بیشتر تکان داده که و سبب خسارات مالی شده است. او افزود که تمامی مجروحین به شفاخانه‌ها منتقل شده اما وضعیت صحی دو تن آنان وخیم است.

این مقام طالبان افزود که بر اساس معلومات ابتدایی، ده‌ها خانه به گونۀ کامل و قسماً در ولسوالی‌های گیان و برمل پکتیکا تخریب شده اند.

در همین حال، وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان طالبان گفته است که تا کنون از زخمی شدن ۱۳ نفر در ولسوالی سپیرۀ ولایت خوست گزارش شده که در حال حاضر در مراکز صحی تحت درمان قرار دارند.

این وزارت اضافه کرده است که بررسی‌های آنان نشان می‌دهد که دست‌کم ۸۵ منزل مسکونی در ولایت خوست تخریب شده است.

باشندگان این ولایات از ادامۀ تکان‌های شدید ناشی از زلزله در محلات شان ابراز نگرانی کرده و گفته اند که آنان در حال حاضر، در وضعیت ناگوار به سر می‌برند.

در این حال، عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست الوزرای طالبان که مسوولیت کمیسیون رسیدگی به حوادث طبیعی طالبان را به عهده دارد به نهادهای دولتی دستور داده که برای رسیدگی به آسیب‌دیدگان این زلزله به گونۀ جدی اقدام کنند.

طالبان گفته اند که گروه‌های امدادرسان به پکتیکا و خوست رسیده اند و تلاش‌ها برای رسیدگی به آسیب‌دیدگان در این ولایت‌ها جریان دارد.

این در حالی است که زلزلۀ نسبتاً قوی به تاریخ ۲۲ جون در این دو ولایت سبب مرگ ۱۰۳۶ و زخمی شدن دوهزار و ۹۴۹ نفر دیگر شده بود. در آن زلزله۴۵۰۰ خانه به گونۀ کامل و قسماً تخریب شده بود.

بسیاری از باشندگان ولایات پکتیکا و خوست در وضعیت نامناسب به سر می‌برند و در حال حاضر به کمک‌های بشری عاجل نیاز دارند.

XS
SM
MD
LG