لینک های دسترسی

Breaking News

مصر و اسرائیل، متحدین مخفی بر ضد دشمن مشترک 


آرشیف: تندروان وابسته به داعش در نوامبر ۲۰۱۵ یک طیارۀ مسافر بری روسی را در منطقۀ سینا، مصر، سقوط دادند

تندروان وابسته به گروه دولت اسلامی یا داعش در سال های اخیر صد ها پولیس و سرباز مصری را در شمال منطقۀ سینا کشته و حتی در اواخر ۲۰۱۵ میلادی، تندروان آن گروه یک طیاره مسافربری روسی را سقوط دادند.

روز نامۀ نیویارک تایمز گزارش می دهد ظاهراً حکومت مصر قادر نگردیده تندروان داعش را در آن کشور سرکوب کند. اما زمانیکه تندروان داعش مرز های اسرائیل را تهدید کردند، مقامات اسرائیلی دست بکار شدند و به تهدید تندروان این گروه پاسخ دادند.

در گزارش روزنامۀ نیویارک تایمز آمده است که در بیش از دو سال گذشته، هیلکوپتر ها، جت های جنگی و طیاره های بدون سرنشین اسرائیلی که همه بدون علامت و نشان بودند، بیش از ۱۰۰ حملۀ هوایی را بر ضد تندروان داعش در قلمرو مصر انجام دادند. در این گزارش آمده است که همۀ این حملات هوایی اسرائیل، به اساس توافق عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر، صورت گرفته است.

روزنامۀ نیویارک تایمز به نقل از مقامات امریکایی که نخواستند نام های شان ذکر شود، گزارش می دهد که آقای السیسی در مورد همکاری اسرائیل بی نهایت محتاط بوده و تلاش کرده تا فقط شماری محدودی از مقامات نظامی و استخباراتی آن کشور آگاه باشد. قاهره حتی منطقه شمال سینا را به مثابۀ یک منطقۀ مسدود شده نظامی اعلام کرد و از رفت و برگشت ژونالستان برای جمع آوری معلومات جلوگیری می کند.

همکاری میان مصر و اسرائیل در راستای مبارزه بر ضد تندروان داعش، نشانۀ پیشرفت قابل ملاحظه میان دو کشور به شمار می رود، دو کشوریکه زمانی با هم دشمن بودند و بر ضد همدیگر جنگ کردند و حتی در زمان صلح، روابط میان آنان به گونه ای خصومت آمیز بود. حال به نوشتۀ نیویارک تایمز، اسرائیل و مصر به مثابۀ متحدین سری استند که به صورت مخفیانه در برابر دشمن مشترک: داعش، می جنگند.

به نوشتۀ نیویارک تایمز، این همکاری به نفع هر دو کشور تمام شده است. اقدام نظامی اسرائیل بر ضد داعش در مصر، مقامات قاهره را قادر کرده تا مناطقی را که قبلاً تحت کنترول تندروان بود، دو باره تصرف کنند. علاوه بر آن، این حملات هوایی، اسرائیل را قادر کرده تا امنیت سرحدی خود را نسبت به گذشته، تقویت بیشتر کند.

همکاری میان مقامات مصری و اسرائیلی نشان می دهد که سیاست این کشور ها در منطقه تغییر کرده است. موجودیت دشمنان مثل تندروان داعش، حکومت ایران و اسلام سیاسی، به صورت خاموشانه، اما پیوسته رهبران چندین کشور عربی را ترغیب کرد روابط شان را با اسرائیل تطابق دهند.

به نوشتۀ نیویارک تایمز، مقامات امریکایی نیز گفته اند که حملات هوایی اسرائیلی در مصر نقش عمدۀ در پس گیری مناطق از نزد تندروان داشته است و حال مقامات قاهره در برابر تندروان وابسته به داعش در آن کشور دست بالا دارند.

XS
SM
MD
LG