لینک های دسترسی

Breaking News

پسران رهبر حماس در حملهٔ اسراییل کشته شدند؛ اردوغان تسلیت گفت


رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه و اسماعیل هانیهِ، رهبر حماس
رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه و اسماعیل هانیهِ، رهبر حماس

پس از کشته شدن سه پسر اسماعیل هنیه، رهبر گروه حماس در غزه، رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، در یک تماس تلیفونی به هنیه تسلیت گفت.

بر اساس اعلامیهٔ مورخ ۱۰ اپریل (۲۲ حمل) ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان به هنیه گفته است که اسراییل برای "جرایمی که علیه بشریت" انجام داده است در مقابل قانون حسابده قرار داده خواهد شد.

هنیه که در قطر زندگی می‌کند به شبکهٔ خبری الجزیره گفت که سه پسر و شماری از نواسه‌هایش در یک حملهٔ اسراییل بر موتر‌ آنان کشته شدند.

گروه حماس گفته است که در این حمله چهار نواسهٔ هنیه کشته شده اند.

اردوی اسراییل گفته است که نیروهای این کشور سه نفر از عمال حماس را در حالی کشتند که آنان می‌خواستند "فعالیت‌های تروریستی" انجام دهند.

این حمله در حالی صورت گرفت که هیچ نشانه‌ای از پیشرفت در مذاکرات به رهبری ایالات متحده، مصر و قطر برای تامین آتش‌بس و رهایی گروگان‌ها، مشاهده نشده است.

هنیه افزود که این حملهٔ مرگبار نخواهد توانست حماس را به سوی یک توافق و رهایی گروگان‌ها بکشاند.

اردوغان که روابط دوستانه با حماس دارد، از زمان آغاز جنگ در غزه به منتقد سرسخت اسراییل مبدل شده است.

اردوغان اسراییل را یک "کشورتروریستی" خوانده و آنرا به نسل کشی در غزه متهم کرده است. او ضمناً حماس را "مجاهدینی" خوانده که برای خاک شان مبارزه می‌کنند.

اسراییل به تاریخ هفتم اکتوبر ۲۰۲۳ پس از آن بر ضد حماس اعلام جنگ کرد که تندروان این گروه بر جنوب اسراییل حمله کردند. به گفتۀ مقام‌های اسراییلی، جنگجویان این گروه نزدیک به ۱۱۶۰ نفر، عمدتاً غیرنظامیان، را کشتند و بیش از ۲۴۰ نفر دیگر را گروگان گرفتند.

اسراییل نیز غزه را آماج حملات قرار داده که در نتیجهٔ‌ آن، بخش اعظم نوار غزه به مخروبه مبدل شده است. به گفتهٔ وزارت صحت غزه، در اثر حملات اسراییل حدود ۳۳۵۰۰ نفر کشته شده اند که بیشتر شان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

گروه

XS
SM
MD
LG