لینک های دسترسی

Breaking News

میلر: جوانب درگیر به تعهدشان برای کاهش خشونت‌ها پابند باشند


سکات میلر، فرمانده نیروهای ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان ابراز امیدواری کرده است که جوانب درگیر در مرحله "کاهش خشونت‌ها" به تعهدشان پابند باشند.

جنرال میلر روز شنبه ۲۲ فبروری (۳حوت) در کنفرانس خبری مشترک با سرپرست وزیران دفاع و داخلۀ افغانستان به خبرنگاران گفت که کاهش خشونت‌ یک فرصت ویژه برای شهروندان افغانستان است.

آقای میلر افزود: "ما (به کاهش خشونت‌) متعهد استیم و از تمام طرف‌ها به شمول طالبان توقع داریم که به گونۀ جدی متعهد باشند. این (کاهش‌ خشونت‌) چیزی است که در نتیجۀ بحث‌های نمایندگان ایالات متحده و در مشوره با نیروهای افغان و حکومت افغانستان اتفاق افتاده؛ اما همزمان ناتو از آن پشتیبانی می‌کند".

به گفته جنرال میلر اگر طالبان در مرحلۀ "کاهش خشونت‌" اقدامی خلاف تعهدشان انجام دهند، نیروهای امریکایی در کنار نیروهای افغان قرار خواهند گرفت.

این مقام بلند رتبه ناتو گفت که کاهش خشونت‌ شرایط را برای پیشرفت در پروسه صلح مهیا می‌سازد.

محمد مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخلۀ گفت که نیروهای امنیتی افغان برای دفاع از خود در حالت "آماده‌باش" قرار دارند؛ اما آقای اندرابی افزود که اگر درگیری میان نظامیان افغان و طالبان صورت گیرد، بررسی خواهد شد.

همچنان اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع افغانستان گفت که پس از آغاز مرحله کاهش خشونت‌، حملات طالبان "بسیار کاهش" یافته است و در مورد دلیل درگیری میان نظامیان افغان و طالبان در "ولسوالی زاری" ولایت بلخ نیز بررسی جریان دارد.

منیر احمد فرهاد، سخنگوی والی بلخ به صدای امریکا گفت که پس از آغاز "کاهش خشونت‌" حوالی ساعت ۲:۰۰ شب گذشته، جنگجویان طالب بر بازار ولسوالی زاری این ولایت حمله کرده اند.

آقای فرهاد گفت که حمله طالبان با واکنش نظامیان افغان رو به رو شد. در جریان این درگیری‌ها دو سرباز اردوی ملی نیز کشته شدند.

گروه طالبان تا اکنون در مورد این درگیری به گونه رسمی اظهار نظر نکرده اند.

XS
SM
MD
LG