لینک های دسترسی

Breaking News

ایجاد شورای عالی مصالحه در طرح عبدالله شامل است - خوزون


تیم عبدالله عبدالله، رییس اجراییه پیشین افغانستان می‌گویند که روی یک طرح برای حل جنجال‌های سیاسی کار می‌کنند که در آن بر ایجاد شورای عالی مصالحه نیز تمرکز خواهد شد.

فریدون خوزون، سخنگوی تیم عبدالله عبدالله روز دوشنبه ۱۳ اپریل (۲۵ حمل) به صدای امریکا گفت که پس از رد طرح محمد اشرف غنی، آنان بگونۀ مشترک، روی طرحی کار می‌کنند که پس از نهایی شدن توسط دسته‌های تخنیکی آنان مورد بحث قرار خواهد گرفت و روی آن چانه‌زنی خواهد شد.

آقای خوزون افزود که هر دو طرف انعطاف نشان داده اند.

در روز های اخیر طرحی از آدرس تیم آقای عبدالله در صفحات اجتماعی نشر شده است،‌ اما آقای خوزون می‌گوید که این طرح مربوط تیم آنان نیست:" این طرح ما نیست، اما روی یک طرحی که در آن هم به شورای رهبری مصالحه و هم به تمام مسایل دیگر پرداخته شود [کار می‌کنیم]. شاید یک قسمت این طرح (طرح نشر شده در صفحات اجتماعی) با آن تطابق داشته باشد، اما تا هنوز طرح ما نهایی نشده، وقتی نهایی شده به میانجی‌گیری‌ها سپرده می‌شود."

طرح نشر شده در شبکه‌های اجتماعی از آدرس تیم عبدالله عبدالله، در سه بخش "صلح، حکومت‌داری و اصلاحات و حل معقول بحران انتخاباتی" ترتیب شده است.

در این طرح روی ایجاد شورای عالی مصالحه، حکومت مشارکتی همه‌شمول، تامین اصلاحات و صلاحیت مساویانه در گماشتن افراد در پست‌های کلیدی حکومت بحث شده است.

دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان نیز به صدای امریکا گفت که مذاکرات میان دو طرف جریان دارد.

او افزود که برای رسیدن به "نتیجه مفید به زمان نیاز است" و از ارایۀ جزییات بیشتر در این مورد خودداری کرد.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در هفته‌های اخیر روند مقرری‌ها به هدف تکمیل کردن کابینه‌اش را آغاز کرده بود و عبدالله عبدالله هشدار داده بود که در صورت ادامه این روند او نیز کابینه‌ا‌ش را تشیکل و اعلام خواهد کرد.

آقای غنی به درخواست برخی از سیاسیون افغان، روند تعیینات کابینۀ‌اش را به تعویق انداخت.

XS
SM
MD
LG