لینک های دسترسی

Breaking News

مقام‌های امریکایی به غنی: طالبان حاضر اند که خشونت‌ها را متوقف کنند


مایک پمپیو و مارک اسپر، وزیران خارجه و دفاع ایالات متحدۀ امریکا در دیدار با محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان گفته اند که طالبان حاضر شده اند که دست از جنگ و خشونت‌ها بردارند.

در این دیدار که ناوقت دیروز انجام شد زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ در امور مصالحه افغانستان، جنرال اسکات میلر، فرماندۀ ماموریت حمایت قاطع در افغانستان و برخی از مقام‌های افغان نیز حضور داشتند.

ارگ روز شنبه ۱۵ فبروری (۲۶ دلو) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که در این دیدار وزیران خارجه و دفاع ایالات متحدۀ امریکا به آقای غنی اطمینان داده اند که هیچ یک از بندهای توافقنامه صلح امریکا با طالبان بدون شرط نیست و طالبان ممکن است در این مورد دست به تبلیغات "اغواکننده" بزنند.

در این اعلامیه به نقل از این مقام‌های امریکایی آمده است: "واقعیت و اصل موضوع این است که آن‌ها (طالبان) حاضر شده اند که دست از جنگ و خشونت برداشته و اذعان به جامعه کثرت‌گرا نمایند."

مایک پمپیو، وزیر خارجه امریکا همچنان گفته است: "بگذارید طالبان هرچه که می گویند، بگویند. از هر جایی که می گویند بگویند، اما واقعیت این است که باید آنان با تروریزم و القاعده وداع بگویند و دست از جنگ بردارند."

آقای پمپیو تاکید کرده است که کشورش حامی قوای امنیتی و دفاعی افغانستان بوده و در آینده نیز به همکاری‌های خود ادامه خواهد داد.

ارگ در این اعلامیه از تلاش‌های امریکا برای پایان خشونت‌ها و جنگ در آن کشور قدردانی کرده و گفته است که این روند تمامی نهادهای نظامی و ملکی را تقویت خواهد کرد و نیز افغانستان به گذشته بر نخواهد گشت.

این در حالی است که روز گذشته خبرگزاری اسوشیتدپرس از قول یک مقام ارشد امریکایی گزارش داد که ایالات متحده و طالبان به توافقی نزدیک شده اند که به "بسیار زودی" عملی شده و راه را برای خروج قوای امریکایی از افغانستان باز خواهد کرد.

این مقام امریکایی همچنین گفته است که امریکا و طالبان به پیشنهاد طالبان مبنی بر هفت روز "کاهش خشونت" توافق کرده اند که در پی آن، باید در جریان ده روز گفتگوهای بین الافغانی آغاز شود.

XS
SM
MD
LG