لینک های دسترسی

Breaking News

تنها ٦ نامزد مصارف انتخاباتی خود را ارایه کرده اند – کمیسیون


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان میگوید که تاکنون تنها شش نامزد انتخابات ریاست جمهوری، گزارش مصارف مالی کمپاین‌های شان را در اختیار این کمیسیون قرار داده که از آن جمله گزارش سه تن از آنان ناقص است.

براساس قانون انتخابات، نامزدان ریاست جمهوری مکلف اند که گزارشات نهائی مالی کمپاین های شان را در دوره سکوت به کمیسیون مستقل انتخابات بسپارند.

ذبیح الله سادات، سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان، به صدای امریکا گفته است که تا اکنون محمد حکیم تورسن، غلام فاروق نجرابی و نورالحق علومی گزارش مکمل از مصارف مالی جریان کمپاین‌های انتخاباتی شان را به این کمیسیون ارائه کرده اند.

آقای سادات اضافه کرده که گزارشات مالی محمد اشرف غنی، عبدالله عبدالله و عنایت الله حفیظ ناقص بوده و نیاز به تکمیل شدن را دارد.

تا اکنون ستادهای انتخاباتی گلبدین حکمیتار، رحمت الله نبیل، فرامرز تمنا، عبدالطیف پدرام، احمد ولی مسعود، سید نورالله جلیلی، نوررحمان لیوال و محمد شهاب حکیمی، گزارشات مصارف مالی کمپاین‌های انتخاباتی شان را به کمیسیون ارائه نکرده اند.

ستادهای انتخاباتی این نامزدان حاضر به مصاحبه نشدند، اما بخش‌های مطبوعاتی دو ستاد انتخاباتی نخواستند هویت شان آشکار شود، به صدای امریکا گفته اند که گزارشات مالی آنان در حال تکمیل شدن است و به زودی در اختیار کمیسیون قرار خواهد گرفت.

یوسف رشید، رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان یا 'فیفا' به صدای امریکا گفته است که ارائه نشدن گزارشات مالی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به کمیسیون، نشاندهنده سرپیچی این نامزدان از مقرررات کمیسیون است.

بربنیاد لایحه مبارزات انتخاباتی، هر نامزد انتخابات ریاست جمهوری ‌اجازه داشتند که در جریان پیکارهای انتخاباتی، ۴۴۱ میلیون افغانی مصرف کند.

هر نامزد مکلف است که مصارف مالی مبارزات دوماهه شان را در اخیر هر ماه به کمیسیون ارایه کنند.

بر اساس لایحۀ مبارزات انتخاباتی، هر نامزدانی که بیشتر از پول تعیین شده مصرف کند و یا گزارشات مالی شان را در وقت آن ارائه نکنند، به کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی میشوند و کمیسیون شکایات در مورد آن تصمیم اتخاذ میکند.

XS
SM
MD
LG