لینک های دسترسی

Breaking News

انلفونزا خوکی در ایران ۳۶ نفر را هلاک کرد


در سال ۱۳۸۸ ویروس H1N1 جان نزدیک به ۱۵۰۰۰را در کشورهای مختلف جهان گرفت

شیوع ویروس H1N1 در شماری از ولایات ایران سبب بستری شدن دها نفر و مسدود شدن مکاتب گردیده است.

در ایران شیوع انلفونزا H1N1 موجب مرگ ۳۶ نفر و تعطیلی مکاتب در ولایت کرمان شده است. سویه جدید ویروس H1N1 از سال ۱۳۸۸ در جهان پدیدار و موجب مرگ نزدیک به ۱۵۰۰۰ نفر در همان سال شد. مرکز کنترول و پیشگیری بیماری ها در امریکا می گوید که این ویروس به رغم آنکه به انلفونزا خوکی مشهور است، یک زنجیره انلفونزا فصلی است که از انسان به انسان منتقل می شود.

رئیس پوهنتون علوم طبی کرمان گفته است که بیش از ۱۷۰ بیمار مشکوک به این آنفلوانزا بستری شده‌اند.مقام های صحی ایران گفته اند که احتمال گسترش اپیدمی به تهران نیز وجود دارد، اما با تزریق واکسین و رعایت بهداشت فردی می تواند از شیوع آن جلوگیری کند.

برای پیشگیری از آنفلوانزای H1N1 واکسین وجود دارد اما دستور العمل تزریق واکسین در کشورهای مختلف متفاوت است.

بنا به گزارش ها، در ولایات سیستان و بلوچستان نیز ۸ نفر از ابتلا به این بیمار هلاک شده اند. با این همه، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت ایران وضعیت را عادی خوانده است.

آنفلوآنزای H1N1 نوعی آنفلوانزای فصلی است که در فصل‌های سرد سال شایع می‌شود. راه سرایت این بیماری از طریق تماس مستقیم و ترشحات تنفسی وعطسه است. علائم این بیماری مشابه سرماخوردگی است یعنی تب، سردردی، سرفه، گلودردی، آبریزش بینی، و درد عضلات و مفاصل. درمان آنفلوانزا با بیماری های ضدویروسی امکان پذیر است و مؤثرترین راه پیشگیری از آن تزریق واکسین، حفظ فاصله از بیماران و شستشوی مرتب دست ها با آب و صابون است.

XS
SM
MD
LG