لینک های دسترسی

Breaking News

گرفتن حمام سونا سبب کاهش امراض قلبی و جگر می شود—تحقیق


نتایج یک تحقیق تازه نشان داده است که افرادیکه بیشتر از سونا استفاده می کنند، احتمالاً با بیماری های قلبی و جگر مبتلا خواهند شد.

پژوهشگران این تحقیق تنها نوع سونایی را که در فنلند اکثر بزرگسالان در آن کشور از آن استفاده می کنند، مورد مطالعه قرار داده است.

گرمای سونا معمولاً بین ۸۰ تا ۱۰۰ درجۀ سانتیگراد است که هوا داخل آن معمولاً خشک است و رطوبت هوا در آن بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است.

یافته های این تحقیق نشان می دهد، افرادیکه به صورت دوامدار از سونا استفاده کرده اند، در مقایسه با سایر افراد، کمتر با امراض مزمن مبتلا بوده اند و مرگ و میر زودرس در میان این افراد کمتر مشاهده شده است.

داکتر جاری لاوککنن از پوهنتون یواسکیلای فنلند که رهبری این تحقیق را بر عهده داشت، گفته است که در پهلوی لذت و آرامش از سونا، شواهد نشان می دهد که استفاده از سونا مزایای صحی نیز دارد که شامل کاهش خطرات بیماری های رگ‌ها مانند فشار بالای خون، امراض قلبی، سکتۀ مغزی و بیماری های مرتبط به حافظه می شود.

به گفتۀ این محقق، یافته های تحقیق آنان نشان می دهد که گرفتن سونا به صورت مکرر، خطر بیماری های شش‌ها مانند نفس تنگی، سینه و بغل و نیز امراض مزمن انسدادی شش را کاهش می دهد.

تحلیل و ارزیابی پژوهشگران این تحقیق نشان می دهد، افرادیکه هفتۀ چهار بار از سونا استفاده کرده اند، نسبت به سایر افراد، ۵۰ در صد کمتر با خطر امراض قلبی و مرگ ناشی از بیماری های قلبی قرار داشته اند.

یافته های این تحقیق همچنین نشان می دهد که گرفتن سونا هفتۀ چهار بار، ۴۰ در صد میزان مرگ و میر های زودرس را کاهش می دهد.

یافته های یک تحقیق جداگانه نشان می دهد، افرادیکه هفتۀ چهار بار از سونا استفاده می کنند در مقایسه با افرادیکه فقط هفتۀ یکبار از آن استفاده می کنند، حدود ۶۶ در صد کمتر با بیماری های زوال عقل و الزایمر مواجه اند.

تحقیقات دیگر نشان می دهد، افرادیکه هفتۀ چهار بار از سونا استفاده می کنند در مقایسه با افرادیکه فقط هفتۀ یکبار از آن استفاده می کنند، ۴۱ درصد کمتر با بیماری های تنفسی و ۳۷ درصد کمتر به سینه و بغل مبتلا می شوند.

داکتر دانیل گاگونون از پوهنتون مونتریال که در این تحقیق سهم داشت، می گوید "زمانیکه بدن در مقابل گرما قرار می گیرد، رگ های خون در پوست بزرگتر می شوند و خون را از داخل بدن به سطح پوست انتقال می دهد...و این وضعیت سبب می شود تا تبش قلب سریعتر شده و گردش خون در تمام بدن افزایش یابد."

این پژوهشگر همچنین می گوید که افزایش گردش خون در بدن، به صورت عموم برای رگ های خون مفید است. بنا براین، می توان گفت که استفاده از سونا، مزایای صحی دارد—به خصوص خطرات بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

یافته های این تحقیق همچنین نشان می دهد که گرفتن سونا خطرات احتمالی را نیز در پی دارد به خصوص افرادیکه مدت زمان بیشتر را در سونا سپری می کنند، احتمالاً سرگیج شوند و یا فشار خون شان به طور خطرناک، پایین بیاید.

XS
SM
MD
LG