لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان باید کشتار ملکی کندهار را تحقیق کند - دیدبان حقوق بشر


وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که در مورد ادعای دیدبان حقوق بشر مبنی بر کشته‌شدن افراد ملکی از سوی نیروهای امنیتی افغان در جریان درگیری‌های ماه گذشته با طالبان در ولسوالی میوند ولایت کندهار، تحقیق می‌کند.

دیدبان جهانی حقوق بشر (Human Rights Watch) که مرکز آن در نیویارک است، در گزارشی به روز چهارشنبه گفته است، به تاریخ ۳۱ ماه گذشته میلادی در جریان درگیری نیروهای امنیتی افغان و جنگجویان طالبان در ساحه "بندتیمور" ولسوالی میوند کندهار، نیروهای ویژۀ امنیت ملی افغان، آن افراد ملکی را هدف قرار داده اند که می‌خواستند از ساحۀ جنگ فرار کنند.

بر اساس این گزارش، در آن نبرد، برعلاوۀ کشته‌شدن ۵۰ جنگجوی طالبان، ۲۰ فرد ملکی نیز جان باخته اند.

تورن‌جنرال دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در مورد این گزارش دیدبان حقوق بشر به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت، نهادهای امنیتی توجه به مصؤونیت جانی افراد ملکی را مسأله‌ای جدی می‌داند و در مورد هر ادعا مبنی بر تلفات ملکی تحقیقات جامع را انجام می‌دهد.

جنرال وزیری گفت "در مورد افراد ملکی دولت افغانستان، به ویژه وزارت دفاع یک پالیسی مشخص دارد، هیچگونه برای ما قابل قبول نیست که تلفات ملکی به میان آید؛ اما اکثراً مخالفین مسلح در خانه‌ها و ساحات مسکونی جابجا می‌شوند و عمداً می‌خواهند که تلفات ملکی به بار آید".

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان افزود، رهنمودها و توصیه‌های رئیس جمهور و وزیر دفاع نیز در این زمینه به نیروهای امنیتی افغان وجود دارد.

اما او گفت، در جایی که افراد ملکی تلفات می‌بینند، وزارت دفاع به موقع هیأتی را جهت تحقیق می‌گمارد و از خانواده‌های قربانیان دلجویی می‌کند.

دیدبان جهانی حقوق بشر، گزارش خود را بر اساس مصاحبه‌های تیلفونی با شاهدان رویداد ترتیب کرده و گفته است، در رویدادهای "بند تیمور" ولسوالی میوند و "ریگ" ولسوالی پنجوایی، قوای هوایی امریکا از نیروهای امنیت ملی افغانستان پشتیبانی می‌کرد.

در این گزارش همچنان گفته شده است که مردم ملکی از خانه‌های شان بیرون کشیده شده و با ضرب گلوله کشته شده اند.

دیدبان جهانی حقوق بشر همچنان تأیید کرده است که در این عملیات نیروهای افغان، ۳۸ تن را به ظن همکاری با جنگجویان مخالف حکومت نیز بازداشت کرده اند.

با استناد به این گزارش، رهبری عملیات "بند تیمور" را دگروال سلطان محمد، فرمانده امنیه ولسوالی میوند به دوش داشته است، فردی که به گفتۀ دیدبان جهانی حقوق بشر، از همکاران نزدیک جنرال عبدالرازق، فرمانده امنیۀ کندهار است.

دیدبان حقوق بشر، اظهارات محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان را پس از دو حملۀ بزرگ خونین کابل نیز در این گزارش جا داده است.

رئیس جمهور غنی، گفته بود "افغان‌ها پس از صد سال نیز انتقام خود را می‌گیرند".

پتریشیا گوسمن، رهبر بخش آسیای دیدبان حقوق بشر، از حکومت افغانستان خواسته است که کشتار غیرنظامیان در "بند تیمور" را به صورت بی‌طرفانه تحقیق کند.

XS
SM
MD
LG