لینک های دسترسی

Breaking News

میزایل آزمایش شدۀ هند قادر است چین را هدف قرار دهد


میزایل نوع Agni-V ساخت هند قادر است تا فاصلۀ پنج هزار کیلو متری را هدف قرار بدهد

این راکت ها که قادر به انتقال کلاهک های هسته ای است، می تواند اهداف را در فاصلۀ پنج هزار کیلو متری، مورد هجوم قرار بدهد. به این ترتیب، حالا هند قادر است تا مناطق شمال چین را مورد هدف قرار بدهد.

این میزایل زمین به زمین که ۱۷.۵ متر طول و ۵۰ تُن وزن دارد، روز دو شنبه در جزیرۀ عبدالکلام واقع در ایالت ارویسا مورد آزمایش قرار گرفت و در نزدیکی آب های آسترالیا، فرود آمد.

اجی لی لی، تحلیلگر در انستتیوت مطالعات دفاعی مستقر در دهلی جدید، می گوید که این آزمایش به اثبات رساند که میزایل های نوع (Agni-V) فعال اند.

به گفتۀ لی لی، پس از این آزمایش، میزایل های نوع (Agni-V) به فرماندهی قوای استراتیژیک هند تحویل داده خواهد شد و آنان نیز دو آزمایش تعقیبی را در زراد خانۀ هند، انجام خواهند داد.

میزایل های نسل اول (Agni-V) که در یک دهۀ گذشته انکشاف یافت، قادر است تا هر منطقۀ پاکستان، همسایۀ رقیب خود را، مورد هدف قرار بدهد. دو کشور هند و پاکستان، سه جنگ را پشت سر گذشتانده اند و هر دو کشور با سلاح های هسته ای مجهز اند.

تحلیلگران مسایل دفاعی می گویند که میزایل (Agni-V) با بُرد دور، به گونه ای انکشاف داده شده تا چشم هند بر چین نیز باشد، زیرا دهلی جدید، چین را نیز به مثابۀ یک تهدید تلقی می کند.

در سال ۱۹۶۲ میلادی، هند و چین برای مدت کوتاه در گیر جنگ شدند. مناقشه درمناطق سرحدی همالیا که هنوز هم حل نا شده باقی مانده است، دلیل آن جنگ بود. علاوه بر آن، دهلی جدید، به دلیل روابط نزدیک میان چین و پاکستان، محتاط است و در صدد آن است تا نفوذ خود را در بحر هند، افزایش دهد.

انکشاف میزایل نوع (Agni-V) قابلیت و توانایی هسته ای هند را به صورت قابل ملاحظه ای، افزایش می دهد و هند را به مثابۀ یک قدرت منطقه ای تبارز خواهد داد.

در حال حاضر، تنها چین، فرانسه، روسیه، ایالات متحده و بریتانیا سلاح های دور بُرد رادر اختیار دارند که قادر به حمل کلاهک های هسته ای اند.

دانشمندان هسته ای گفته اند که در آخرین نوع میزایل های (Agni-V) از تکنالوژی استفاده شده است که قادر به راه یابی و هدایت میزایل است.

رهبران هند از آزمایش موفقانۀ میزایل (Agni-V)استقبال کرده اند.نرندرا مودی، صدراعظم هند، از طریق صفحۀ تویتر خود آزمایش موفقانۀ این میزایل را به دانشمندان کشورش، تبریک گفت و تاکید کرد که این آزمایش موفقانه هر شهروند هندی را بسیار با افتخار می کند. آقای مودی در تویتر خود نوشته است که "این آزمایش موفقانه، قدرت دفاع استراتیژیک ما را بی نهایت تقویت می کند".

این میزایل از یک وسیلۀ متحرک فیر شد و به قوای نظامی هند توانایی را می دهد تا میزایل های نوع (Agni-V)را به سادگی به هر محلی که خواسته باشند، انتقال دهند و آنرا فیر کنند.

اما لی لی، تحلیلگر مسایل دفاع مستقر در هند، می گوید که دکترین هسته ای هند تاکید بر این دارد که سلاح هسته ای خود را اول استفاده نکند.

به گفتۀ لی لی "ما به قدر کافی انبار مهمات در اختیار داریم. اگر کسی توسط سلاح هسته ای بالای ما حمله کند، می توانیم به صورت موثر پاسخ آنرا بدهیم".

XS
SM
MD
LG