لینک های دسترسی

Breaking News

توقف مذاکرات صلح دوحه؛ 'هیات مذاکراتی طالبان علاقمند به گفتگو نیست'


مقام‌های افغان هیات مذاکره‌کنندۀ گروه طالبان را به عدم پابندی برای آغاز دور دوم گفتگوهای صلح در قطر متهم کرده و می‌گویند که این گروه علاقمندی به آغاز مذاکرات ندارد.

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت افغانستان در امور صلح روز شنبه ۳۰ جنوری (۱۱ دلو) با فرستادن یک پیام تصویری به خبرنگاران گفت: "هیات مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان که به نمایندگی از مردم افغانستان جهت انجام دور دوم مذاکرات صلح در دوحه حضور دارد، با احساس مسوولیت کامل و اصول مذاکره پابند بوده، اما جانب مقابل ما هنوز آمادۀ نشستن به مذاکره نیست."

خانم انوری از ادامه خشونت‌ها در این کشور انتقاد کرد و افزود که تلفات غیرنظامیان در افغانستان به دوش کسانی است که باعث تاخیر در روند مذاکرات صلح شده اند.

از آغاز دور دوم مذاکرات صلح در دوحه، حدود سه هفته می‌گذرد، اما تا اکنون دو طرف نتوانسته اند موفق به تهیه و ترتیب اجندای مذاکرات صلح شوند.

در این حال، وحید عمر، مشاور ارشد رییس جمهور غنی در امور روابط عامه و استراتیژیک به خبرنگاران گفت که هیات مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان با "اجندای واضح" به دوحه رفته و این هیات آمادگی کامل برای انجام دور دوم مذاکرات صلح را دارد.

آقای عمر افزود که هیات مذاکره‌کنندۀ گروه طالبان در بیش از دو هفته گذشته "علاقمندی" برای آغاز این مذاکرات نشان نداده و آنان با سفر به پایتخت برخی کشورها، "تهدید‌های جدید" را طرح‌ کرده اند.

او افزود: "افغانستان در ۲۰ سال گذشته چند پله بالا رفته؛ از نقطۀ نظر اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی. طالبان باید افغانستان نو را بشناسند با افغانستان نو کنار بیایند، طرح‌های که در تاریخ محکوم شده، آن طرح‌ها را دوباره ارایه نکنند."

این در حالی است که دیروز شیر محمد عباس ستانکزی، معاون هیات مذاکره کننده طالبان در یک نشست خبری در مسکو، رییس جمهور غنی را "یگانه مانع" فرا راه صلح در افغانستان خواند و گفت که رییس جمهور غنی باید استعفای کرده و قدرت را به یک حکومت موقت انتقال دهد.

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که تقاضای آقای ستانکزی مبنی بر استعفای رییس جمهور غنی، آنچه است که دشمنان مردم افغانستان آن را می‌خواهند.

آقای غنی نیز در واکنش به این اظهارات معاون هیات مذاکره‌کنندۀ گروه طالبان گفت که ایجاد حکومت موقت فاقد مشروعیت بوده و منجر به خونریزی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG