لینک های دسترسی

Breaking News

ایران به امریکا: برای تقویت روابط با روسیه به اجازهٔ کسی نیاز نداریم


ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

سخنگوی وزارت خارجهٔ ایران روز یکشنبه ۱۸ دسمبر (۲۷ قوس) گفت که کشورش به منظور تقویت روابط با روسیه "در جستجوی اجازه از هیچ کسی" نیست.

اظهارات ناصر کنعانی پس از آن بیان شد که ایالات متحده از گسترش روابط نظامی میان تهران و مسکو ابراز نگرانی کرد.

ویلیام برنز،‌ رییس استخبارات مرکزی ایالات متحده ،‌ روز جمعه در مصاحبه‌ای با تلویزیون پی‌بی‌اس امریکا گفت که همکاری نظامی میان ایران و روسیه "تهدید واقعی" در برابر متحدین امریکا در شرق میانه است.

سخنگوی وزارت خارجهٔ ایران در واکنش به نگرانی‌های اخیر مقام‌های ایالات متحده با نشر اعلامیه‌ای گفت:‌ " سابقه همکاری‌ها میان ایران و فدراسیون روسیه در حوزه برخی فناوری‌های نوین به پیش از آغاز جنگ در اوکراین بر می‌گردد و در مقطع اخیر هیچ تحول خاصی در این ارتباط رخ نداده است."

این دپلومات ایرانی همچنین گفت: "موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال جنگ اوکراین کاملاً روشن است و بارها به صورت رسمی اعلام شده است" اما در مورد جزییات ارایه نکرد.

کنعانی اظهارات رییس استخبارات ایالات متحده را ''بی اساس'' خواند و گفت که این اظهارات "بخشی از جنگ تبلیغاتی ایالات متحده علیه ایران" می‌باشد.

او افزود که تهران پالیسی خارجی خود را به "طور مستقلانه" تهیه می‌کند و در جستجوی اجازه از هیچ کسی نیست.

کنعانی همچنین گفت کشورش بر اساس منافع ملی پالیسی‌های خود را تنظیم می‌کند و همکاری میان ایران و روسیه در بخش‌های مختلف از جمله سکتور نظامی در چارچوب منافع مشترک دو کشور تنظیم شده که بر ضد کشوری سومی نیست.

کشورهای غربی، به خصوص ایالات متحده، ایران را متهم به فراهم‌ آوری طیاره‌های بی سرنشین برای روسیه کرده است؛ طیاره‌های که بر اساس گزارش‌ها در جنگ اوکراین از آن استفاده می‌شود.

پیش از این، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی قصر سفید، به تاریخ نهم دسمبر گفت که همکاری نظامی میان تهران و مسکو برای اوکراین، کشورهای همسایه و جهان "مضر'' است.

ایران ماه گذشته اعتراف کرد که طیاره‌های بی سرنشین را به روسیه ارسال کرده است، اما تاکید کرد که این طیاره‌ها را قبل از تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین، به آن کشور ارسال کرده بود.

XS
SM
MD
LG