لینک های دسترسی

Breaking News

داعش بازهم معبد دیگری را در پالمیرا ویران کرد


معبد بل یکی مهمترین بناهای مذهبی قرن اول میلادی بود

تندروان گروه دولت اسلامی بخشی از یک معبد باستانی را که متعلق به دورۀ رومیان است، در شهر پالمیرای سوریه ویران کردند.

مقام‌های ادارۀ آبدات تاریخی سوریه می گویند که تا کنون وسعت تخریبات ناشی از انفجار در معبد بل مشخص نشده است.

فعالان به شمول یکی از ساکنان شهر پالمیرا گفته اند که تندروان داعش روز یک شنبه بخش گستردۀ این معبد را ویران کردند.

این باشندۀ پالمیرا به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است که تصاویر انهدام معبد را دیده است اما نتوانسته است که به محل نزدیک شود.

مامون عبدالکریم رئیس ادارۀ موزیم ها و آثار تاریخی سوریه گفته است که در مورد وقوع انفجار در نزدیکی معبد هیچ تردیدی وجود ندارد، اما به گفتۀ وی وسعت تخریبات تا کنون مشخص نشده است.

یکی از اعضای گروه دولت اسلامی روز دوشنبه از طریق سکایپ به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت که معبد بل منفجر شده است، اما جزئیاتی ارایه نکرد.

این عضو داعش به شرط افشا نشدن نامش صحبت کرده است، زیرا اعضای گروه دولت اسلامی اجازه ندارند که با خبرنگاران صحبت کنند.

تندروان هفتۀ گذشته معبد بعل شمین را در سوریه ویران کردند و چند روز بعد تصاویر تخریبات را نشر کردند.

عمر العظم مقام پیشین ادارۀ آبدات تاریخی سوریه و استاد برحال پوهنتون اوهایو به این باور است که باید مقدار بسیار زیاد مواد انفجاری کار گرفته شده باشد و از دید وی ظاهراً تخریبات معبد گسترده نیز است.

آقای عظم می گوید که این مخربترین عمل است و توانمندی خرابکارانۀ داعش را نشان می دهد که جامعۀ جهانی نیز از توقف آن عاجز است.

معبد بل که تاریخ آن به سال ۳۲ پس از میلاد بر می گردد، آمیزش مهندسی باستان شرق نزدیک و یونان-روم را نشان می دهد و یکی از مهمترین بناهای مذهبی قرن اول میلادی است.

پالمیرا یکی از مهمترین بازارها و شهر عمدۀ مواصلاتی امپراتوری روم بود که از قلمرو امپراتوری رومیان را به هند، چین و فارس وصل می کرد و نشانه های این اتصال در مهندسی و آثار کهن هنری این شهر هویدا است.

XS
SM
MD
LG