لینک های دسترسی

Breaking News

جیمز کومی ادارۀ ترمپ را به دروغگویی متهم کرد


آقای کومی روز پنجشنبه در مورد مداخلۀ روسیه در انتخابات امریکا، به اعضای کانگرس ایالات متحده گواهی داد

رئیس پیشین اداره تحقیقات فدرال ایالات متحده یا اف بی آی می‌گوید که آقای ترمپ و دستیارانش در مورد وی و ادارۀ تحقیقات فدرال ایالات متحده دروغ گفته اند.

جمیز کومی روز پنجشنبه در جلسۀ استماعیۀ کمیتۀ استخبارات مجلس سنای کانگرس ایالات متحده گفت که رئیس جمهور دونالد ترمپ از وی توقع وفاداری داشت و او را ترغیب کرده بود که تحقیقات در مورد ارتباط دستیاران اش با مقام‌های روسی را متوقف سازد.

در واکنش به گفته‌های آقای کومی در جلسۀ استماعیۀ کانگرس، ساره هکبی ساندرس سخنگوی قصر سفید گفت که رئیس جمهور ترمپ دروغگوی نیست.

آقای کومی گفت که پیش از برکنار شدن از این سمت به امر رئیس جمهور ترمپ، کم ازکم ۹ بار آقای ترمپ با وی تماس گرفته بود که سه تماس رو در رو بود شش بار هم از طریق تلیفون با هم صحبت کرده بودند.

چندین پرسش حساس و جدی در مورد جزئیات تحقیقات یا هم مکالمات رد و بدل شده در این مورد بی پاسخ ماند، زیرا آقای کومی گفت که نمی تواند در یک جلسۀ باز و عام به این پرسش‌ها پاسخ بگوید.

رئیس پیشین ادارۀ تحقیقات فدرال امریکا گفت که ادارات استخباراتی ایالات متحده باور زیاد دارند که روسیه در حمایت آقای ترمپ، به خاطر پیروزی وی در انتخابات امریکا مداخله کرده اند. او گفت که دلیل برکناری اش از سوی ترمپ، تحقیقات در مورد مداخلۀ روسیه در انتخابات امریکا بوده است.

آقای کومی گواهی داد که رئیس جمهور ترمپ به تاریخ ۱۴ فبروری از وی خواست تا تحقیقات را در مورد مایکل فلن، مشاور پیشین امنیت ملی امریکا متوقف سازد. او نقل قول ترمپ را باز گویی کرده گفت "او مرد خوبی است. امیدوارم بتوانی پشت اش را رها کنی".

مایکل فلن به خاطر دروغگویی به مایک پنس معاون ریاست جمهوری امریکا در مورد تماس با سفیر روسیه در واشنگتن، از سمت مشاوریت امنیت ملی حکومت ترمپ استعفا داد.

اعضای دموکرات کانگرس ایالات متحده اکنون می‌گویند که تقاضای آقای ترمپ برای توقف تحقیقات در مورد مداخلۀ روسیه در انتخابات امریکا ممانعت از برقراری عدالت است.

چنین اقدام از سوی رئیس جمهور می‌تواند او را به محاکمه بکشاند و حتا سبب عزل وی شود. همانگونه که در سال ۱۹۷۴ ریچارد نکسن رئیس جمهور پیشین امریکا را به محاکمه کشاند و سبب کناره گیری وی از این سمت شد.

استماعیۀ امروزی آقای کومی در کانگرس ایالات متحده یکی از بزرگترین جلسات گواهی دهی است که در چندین سال اخیر در واشنگتن واقع می شود. تمام شبکه‌های بزرگ خبری ایالات متحده به گونۀ غیرمعمول و بی پیشینه سایر برنامه‌های خود از پخش باز داشته و جریان این استماعیه را به گونۀ مستقیم نشر کردند.

واکنش ها در برابر اظهارات کومی

وکیل دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده در واکنش به اظهارات رئیس پیشین اف بی آی گفت که آقای ترمپ هیچگاهی به جیمز کومی دستور و یا پیشنهاد توقف تحقیقات در باره کسی را نداده است.

مارک کازو ویتز، وکیل آقای ترمپ همچنین از جیمز کومی به خاطر آنچه او افشای معلومات به رسانه ها خواند، انتقاد کرد.

وکیل آقای ترمپ افزود که اظهارات جیمز کومی واضح ساخت که تحقیقاتی در مورد روابط شخص دونالد ترمپ با مقام های روسی به راه انداخته نشده بود و به گفته او رئیس جمهور ترمپ کاملاً بی گناه است.

از جانب دیگر، ننسی پلوسی، یکی از رهبران حزب دیموکرات در کانگرس ایالات متحده گفت که اظهارات جیمز کومی بیانگر "اهانت به عدالت" توسط رئیس جمهور ترمپ است.

خانم پلوسی گفت که دونالد ترمپ به جای حفاظت از دیموکراسی ایالات متحده از مداخله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، جلو تحقیقات در مورد جنرال مایکل فلن را گرفت.

از جانب دیگر، پاول راین، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده که جمهوریخواه است، در دفاع از آقای ترمپ گفت که دونالد ترمپ به تازگی به حکومت پیوسته و با مرور زمان تجربه حکومتداری کسب می کند.

او افزود که ممکن دونالد ترمپ به خاطر ادعا ها مبنی بر رابطه حلقه نزدیک وی با روسیه خشمگین بوده باشد.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG