لینک های دسترسی

Breaking News

گیر ماندن هزاران پناهجوی سوری در مناطق سرحدی با اردن


یکی از کمپ های پناه جویان سوری در سرحد بین اردن و سوریه

درحدود ١٦ هزار پناهجوی سوری در دو کمپ در سرحد بین سوریه و اردن تحت شرایط دشوار صحرایی از زمانیکه از خشونت جاری در کشورشان فرار نموده اند، گیرمانده اند.

اردوی اردن برای بازدید از وضع پناهجویان گیرمانده در سرحد بین سوریه و اردن، و کمک به ادارات امداد رسان بشری، رسانه های خارجی را به این منطقه دعوت کرده است.

جنرال صابر ال مهیره، قوماندان محافظین سرحدی اردن گفت که اداره پناهجویان ملل متحد یا یوان اچ سی آر از مقامات اردن خواستار تاسیس یک کمپ برای جابجایی پناه جویان گردیده است. او گفت که لوی درستیز اردن این پیشنهاد را پذیرفته و به ادارات مختلف کمک میکند تا خدمات ضروری را به این پناهجویان برسانند.

ال مهیره گفت پالیسی حکومت اردن درین مورد روشن است، سرحدات باز است و اردن روزمره مهاجرین را می پذیرند.

ال مهیره گفت چون پناهجویان از مناطق تحت کنترول داعش می آیند ازین سبب درپهلوی مسایل بشری متوجه مسئله امنیت نیز می باشند. او گفت افراد گیرمانده در میان پناه جویان بیشتر ساکنان شهرها و قریه جات از شمال سوریه ونزدیک با سرحد ترکیه، رقه، دیرالزورو هسهکه می باشند که بیشتر از طرف داعش کنترل می شود. ازین سبب اردن پیشتر از کمک رسانی متوجه مسایل امنیتی می باشد.

ال مهیره گفت به تعقیب مداخله روسیه در سوریه افزایش قابل ملاحظه ای در تعداد پناه جویانی که از سوریه می آیند دیده می شود.

به اساس گفته کارمندان الهدالت که یکی ازین کمپ ها است و در ٣٢٠ کیلومتری شمال شرق عمان قرار دارد، به تعداد ١٣٠٠ تن ازپناهجویان که برای سه ماه گیرمانده بودند، درین کمپ مسکن گزین گردیده اند.

افسران اردوی اردن گفته اند که مهاجرین به دقت تحت نظارت مقامات قرار دارند و به آنها خیمه، وسایل گرم کننده، غذا و ادویه توسط ادارات کمک رسان توزیع شده است.

کوثر برغوت، یک پناهجوی سوری از دمشق می گوید تصمیم گرفتند تا سوریه را ترک گفته و به اردن پناهنده شوند زیرا بم های بیرلی روسیه و شلیک های هوایی آنها را به این حالت دچار کرد. او گفت اگر از مستقیما از بم کشته نشوید، چره بم مردم را می کشد.

محمد اواد، یک پناه جو از درعا می گوید ما سه ماه را در برم، ساحه بین سوریه و اردن، سپری کردیم چون تبادله آتش خیلی شدید بود و در درعه که جنگ بود و خانه های همه تخریب گردید، مجبور به فرار شدند.

به یک تعداد از پناه جویان که بیشتر زنان، اطفال، افراد مریض و بزرگسالان می باشند، جازه داده شده است تا به اردن بروند.

مامورین اردنی می گویند که اردن تا حال ١،۴ ملیون از سوری ها را در خاک خود پناه داده است که معادل بیست در صد از جمعیت پناه جویان میباشد. این کشور روزانه در حدود پنج هزار سوری را به طور اوسط پذیرفته است.

گزارش: AP

برگردان: عبدالواجد عادل

XS
SM
MD
LG