لینک های دسترسی

Breaking News

جادۀ جلال آباد-کابل، شاهراهی که باید در دوسال تکمیل میشد


ریاست فواید عامه ننگرهار می‌گوید که کار اعمار شاهراه کابل-جلال آباد که باید در دوسال تکمیل میشد، فقط ۱۳ در صد پیش رفته است.

این جاده که از شهر جلال آباد تا شهر کابل ۱۰۰ کیلومتر طول دارد، از ولسوالی‌های سرخرود، خوگیانی و شیرزاد ولایت ننگرهار می‌گذرد و با ولسوالی بگرامی کابل وصل می‌شود.

ریاست فواید عامه ننگرهار می‌گوید که آزمون های امنیتی در مسیر این جاده وعدم تمامیت استملاک ملکیت‌های شخصی از عوامل عمده توقف کار این شاهراه است.

انجینر ضابط خان منگل رئیس فواید عامه ننگرهار به صدای امریکا گفت که شرکت شین یانگ چینایی که قرارداد اعمار جاده را به عهده دارد، با آنکه هزینه سنگینی را برای تامین امنیت کارمندان این جاده پرداخته است، هنوز ناامنی از مشکلات جدی در برابر کار این شاهراه محسوب میگردد.

آقای منگل گفت:"یک مشکل بسیار مهم امنیتی وجود داره ودووم مشکلات زمین استملاکی است، این سرک که از کابل شروع تا ولایت ننگرهار تا ولسوالی سرخرود امتداد دارد، زمین‌های ملکی را در بر می‌گیرد و این زمین‌ها اول باید استملاک می‌شد."

او افزود در تمام مسیر این سرک، همه ساحات زمین‌های شخصی وجود دارد.

شاهراه کابل-جلال آباد
شاهراه کابل-جلال آباد

شرکت شین یانگ در حدود شش میلیون دالر برای امنیت پرداخت کرده و سه میلیون دالر را بخش های عمرانی این پروژه تخصیص داده است.

رئیس فواید عامه ننگرهار افزود که در حال حاضر کار احداث شاهراه توقف یافته و تا زمانی که وضعیت جوی منطقه خوب نشود، احتمال آغاز کار بالای سرک عمومی کابل – جلال‌آباد وجود ندارد.

برخی از مقامات در ولایت ننگرهار میگویند که در این رابط باید کابل تصمیم اتخاذ کند. ذبیح‌الله زمری، منشی شورای ولایتی ننگرهار میگوید که حل مشکلات موجود در خط دوم شاهراه کابل – جلال‌آباد از حیطۀ صلاحیت مقامات ولایتی خارج است.

آقای زمری افزود، هرچند این مشکلات با رئیس جمهور غنی نیز مطرح شده اما تا این دم نتیجه‌ای نداشته است.

اما عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار از اقدامات تازه گلاب در راستأی تامین امنیت کارکنان و انجنیران جاده دوم کابل – جلال‌آباد خبر داد.

او گفت:"برای حل مشکلات امنیتی وبه زودی تمام نمودن کارهای خط دوم کابل-جلال آباد والی صاحب با مسؤلان شرکت قراردادی صحبت کرده و به آنها جداً گفته است که امنیت شان را می گیرد ولی کار را با کیفیت خوب وبزودی اغاز کرده و تمام کنند."

کارشناسان امور اقتصادی ساخت سرک دوم کابل-جلال آباد را در عرصه پیشرفتهای اقتصادی خیلی مهم می دانند. جمیل شینواری کارشناس مسایل اقتصادی به صدای امریکا گفت که این شاهراه میتواند سهولت های بیشماری را در بخش تجارت و زراعت به میان بیاورد.

او افزود:"جاده دوم کابل-جلال اباد یک راه ترانزیتی است که در انتقال تولیدات زراعتی و مواد تجارتی میان کابل-جلال آباد فرصتهای زیادی را مهیا می سازد."

براساس اظهارات ریاست فواید عامه ننگرهار، خط دوم شاهراه کابل – جلال‌آباد، با بودجۀ ۱۰۹ میلیون دالر امریکایی از سوی بانک انکشافی آسیایی ساخته می‌شود.

قرار بود همه کارهای ساختمانی این شاهراه در مدت دو سال تکمیل گردد اما هنوز با گذشت دو سال تنها ۱۳ در صد کار در آن پیش رفته است.

با ساختن این جاده، انتقال تولیدات زراعتی ولسوالی‌های حصارک، شیرزاد، خوگیانی و سرخرود ننگرهار به بازارهای کابل، ساده ‌ترمی ‌شود.

XS
SM
MD
LG