لینک های دسترسی

Breaking News

تهاجم نهایی برای شکست داعش در رقه آغاز می‌شود


آرشیف: در جنگ داخلی سوریه، شهر رقه نیز به یک ویرانه مبدل شده است

یک مقام ارشد قوای ضد حکومت سوریه که از حمایت ایالات متحد بر خوردار است، روز یکشنبه گفت که آخرین تهاجم بر ضد خط دفاعی گروه دولت اسلامی در مرکز رقه باید یکشنبه شب آغاز گردد.

در همین حال، جیهان شیخ احمد، سخنگوی نیرو های دموکراتیک سوریه، با نشر یک اعلامیه گفته است که تا چند روز آینده، شهر رقه را از نزد تندروان داعش آزاد خواهد شد. در حال حاضر، ۸۵ در صد شهر رقه از تصرف داعش بیرون شده است.

قوماندان نیرو های دموکراتیک سوریه که جنگ شهر رقه را سازماندهی می کند، گفته است که تندروان داعش از غیر نظامیان به مثابۀ سپر انسانی استفاده می کند تا از پیشروی نیرو های آنان جلوگیری شود.

پس از شکست گروه دولت اسلامی در شهر موصل عراق در جریان سال جاری و عقب نشینی تندروان این گروه از مواضع شان در عراق و سوریه ، جنگجویان داعش هنوز هم در برخی جاده ها و ساختمان های شهر رقه حضور دارند. اگر تندروان داعش در شهر رقه به صورت کامل با شکست مواجه شوند، چنین وضیعت نشانۀ از نابودی این گروه تندرو خواهد بود.

دو سال قبل تندروان داعش در اوج قدرت قرار داشتند و بر میلیون ها نفر از سوریه گرفته تا نزدیکی بغداد، پایتخت عراق، کنترول داشتند. اما در این اواخر، تندروان این گروه در همه جبهات عراق و سوریه قلمرو های گستردۀ خود را از دست دادند.

شهر رقه برای سه سال متواتر به مثابۀ پایتخت بالفعل خلافت خود خواندۀ داعش بود و تندروان این گروه از این منطقه عملیات و حملات خود را در شرق، مرکز و شمال سوریه مدیریت می کرد.

اما حال ساحۀ نفوذ داعش به یک منطقۀ کوچک در مرکز شهر رقه محدود شده است که شامل استدیوم، شفاخانه ملی و یک چهارراهی است که در گذشته تندروان داعش سر های بریده شدۀ مردم را به نمایش می گذاشتند.

اکثر مناطقی که قبلاً توسط داعش کنترول می شد، حال به تصرف نیرو های دموکراتیک سوریه و اردوی سوریه در آمده است.

اردوی سوریه پس از یک ماه درگیری مسلحانه، در ماه سپتامبر به شهر دیر الزور رسید و از آن پس، به سمت سرحد عراق در حال پیشروی بوده است.

مقامات نظامی در سوریه روز یکشنبه همچنین گفتند که آنان تندروان داعش را در شهر المعادین که یکی از آخرین سنگرهای داعش در این منطقه است، نیز تحت محاصره قرار داده اند.

اما در جریان یک هفتۀ گذشته، تندروان داعش قادر شدند تا چندینضد حمله را بر اردوی سوریه در مناطق صحرایی انجام دهند.

در جنگ سوریه، روسیه، ایران و و جنگجویان شیعۀ حزب الله لبنان از بشارالاسد، رئیس جمهور سوریه، حمایت می کنند و عملیات حکومت دمشق بیشتر در غرب دریای فرات متمرکز بوده است.

در این جنگ، ائتلاف به رهبری ایالات متحده از نیرو های دموکراتیک سوریه حمایت می کند و تمرکز عملیات آنان بیشتر در شرق دریای فرات است که در نزدیکی شهر رقه موقیعت دارد.

XS
SM
MD
LG