لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش کابل به خان؛ پالیسی مداخله‌گرایانهٔ پاکستان باید پایان یابد


Imran Khan

وزارت خارجه افغانستان، گفته‌های اخیر صدر اعظم پاکستان را "مداخله آشکار در امور داخلی" افغانستان می‌داند و از عمران خان می‌خواهد که از ادامه این اظهارات خودداری کند.

عمران خان، صدر اعظم پاکستان روز گذشته در جریان یک سخنرانی در ایالت خیبر پشتون‌خواه، در نزدیکی مرز با افغانستان گفته بود که اگر مقامات افغان می‌خواهند انتخابات ریاست جمهوری به بخشی از روند صلح تبدیل شود، نیاز خواهد بود تا یک حکومت موقت تشکیل بدهند.

صبغت الله احمدی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان روز شنبه (۱۷ حمل) به صدای امریکا گفت که پاکستان باید به "پالیسی مداخله گرایانه‌اش به افغانستان" پایان دهد در غیر آن، حکومت افغانستان گزینه‌هایی را روی دست دارد.

آقای احمدی افزود: "شرکای بین المللی ما هم این موضع‌گیرهای گذشته عمران خان را محکوم کرده بودند... امیدوار هستیم که پاکستانی‌ها به این نتیجه رسیده باشند که به افغانستان به عنوان کشور مستقل حرمت بگذارند که این به نفع خود شان و کشورهای منطقه نیز است."

وزارت خارجه افغانستان هم‌چنین دپلمات سفارت پاکستان در کابل را در اعتراض به این موضوع احضار کرده است.

آقای خان روز گذشته تاکید کرده بود که اظهاراتش در مورد افغانستان "مداخله نیست، یک مشورۀ برادرانه است."

صدراعظم پاکستان ظرف ماه‌های اخیر بارها از تشکیل حکومت موقت در افغانستان حرف زده است؛ اظهاراتی که واکنش تند حکومت افغانستان را بدنبال داشته است.

اخیرا وزارت خارجه افغانستان، سفیر خود را از اسلام‌آباد به کابل فراخواند و نیز با احضار معاون سفیر پاکستان در کابل، اظهارات آقای خان را مداخله آشکار در امور داخلی افغانستان دانست.

XS
SM
MD
LG