لینک های دسترسی

Breaking News

ناتو سیستم برق کمپ شاهین بلخ را می سازد


یک سرباز افغان در داخل قول اردوی ۲۰۹ شاهین واقع در شهر مزار شریف، افغانستان

برای کاهش مصارف و کاهش آلودگی هوا، ناتو کمپ آموزش اردوی ملی در شمال افغانستان را از جنراتور به شبکه برق وصل می کند.

مقام های ناتو در افغانستان گفته اند که پلان دارند تا از به منظور کاهش مصارف و همچنان برای کاستن از میزان کثافت هوا، بزرگترین مرکز آموزش اردوی ملی در ولایت بلخ را به شبکهء برق وصل کنند. در زمان حاضر سیستم برق این کمپ از طریق جنراتورهای نفتی تامین می شود.

انتقال تجهیزات برای این منظور اما سوءظن های در پاکستان سبب شده است.

روز نامۀ Dawn چاپ پاکستان گزارش داده است که مواد و تجهیزات ساختمانی قوای ماموریت قاطع برای ایجاد پایگاه نظامی جدید در "کمپ شاهین" واقع در شهر مزار شریف استفاده می شود.

در گزارش روزنامۀ Dawn آمده است که اخیراً کشتی مملو از مواد ساختمانی و تجهیزات اردوی ایالات متحده به بندر کراچی رسید که شامل جنراتور های ۲۲ میگاوات، تخته های فولادی و سایر مواد و تجهیزات می شود.

ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان اما این گزارش را تکذیب کرده گفته است قصد ایجاد پایگاه جدید در افغانستان را ندارد.

تام گریسبک، رئیس ارتباطات ماموریت ناتو در کابل، می گوید که "کمپ شاهین" پایگاه تازه ایجاد شده نیست و از سال ها به اینسو، از آن کمپ برای آموزش قوای دفاعی و امنیتی افغان استفاده می شود.

ایالات متحده و متحدین بین المللی مستقر در افغانستان اکثر مواد مورد نیاز خود را از طریق پاکستان به داخل افغانستان انتقال می دهد.

کمپ شاهین که در اختیار قول اردوی ۲۰۹ شاهین قرار دارد در ماه اپریل ۲۰۱۷ مورد حملۀ مرگبار قرار گرفت که در نتیجۀ آن حدود ۱۵۰کشته و و ۱۶۰ تن دیگر زخمی شد.

دو ماه پس از آن حمله، هفت سرباز امریکایی که مصروف آموزش قوای أفغان بودند، در حملۀ یک کوماندوی أفغان در کمپ شاهین زخمی شد.

XS
SM
MD
LG