لینک های دسترسی

Breaking News

ستولتنبرگ: ناتو در تحقق وعده هایش کوتاه نخواهد آمد


ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو

منشی عمومی ناتو می گوید مطمئن است که متحدین آن پیمان نیرو های کافی خواهند داشت تا ماموریت آموزشی ناتو را در ۲۰۱۸ در افغانستان انجام دهند.

ینس ستولتنبرگ، روز چهارشنبه در یک مصاحبه با اسوشیتدپرس گفت که ناتو در تحقق وعده هایش کوتاه نخواهد آمد.

آقای ستولتنبرگ گفت که با داخل شدن به سال ۲۰۱۸ میلادی، شمار سربازان ناتو از ۱۳ هزار به ۱۶ هزار سرباز افزایش خواهد یافت.

جان نیکلسن، فرماندۀ نیرو های حمایت قاطع در افغانستان گفته است که او به ۱۶ هزار سرباز نیاز دارد تا ماموریت آموزشی ناتور را در افغانستان برآورده سازد.

منشی عمومی ناتو این را هم گفت که کشورهای بیشتر پیمان ناتو، با فرستادن سربازان اضافی به افغانستان توافق می کنند.

ینس ستولتنبرگ تاکید ورزید که سربازان ناتو، عملیات محاربه یی را انجام نخواهند داد؛ اما، نیروهای افغان، به ویژه نیرو های خاص و قوای هوایی آن کشور را، آموزش، مشوره دهی و کمک خواهند کرد.

مقامات ناتو پنجشنبه گفتند که پس از گفتگوهای طولانی در میان اعضای آن پیمان مبنی بر سهمگیری و افزایش شمار سربازان آنان در جنگ افغانستان، اعضای آن ائتلاف در ارائه تعهدات کافی، کوتاه آمده اند.

منشی عمومی ناتو به اسوشیتدپرس گفت که تاهنوز هم "خشونت های زیادی در افغانستان جریان دارد"؛ اما، در عین زمان، به گفتۀ آقای ستولتنبرگ "شاهد انکشافات عمده و مهمی" در افغانستان می باشند.

نیرو های اردوی افغانستان
نیرو های اردوی افغانستان

ستولتنبرگ گفت "افغان ها اکنون قادر اند به حملات طالبان و شورشیان پاسخ دهند... آنان همچنان آماده اند شورشیان و یا طالبان را نگذارند که مراکز ولایات را که یک هدف استراتیژیک طالبان در سال روان بود، تصرف کنند."

کشور های ناتو تحت فشار ایالات متحده و رهبران ناتو قرار دارند تا تعهدات شان را مبنی بر اعزام سربازان اضافی افزایش دهند.

جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده با ارسال نامه به برخی از متحدین ناتو در هفته های اخیر، از آنان خواسته است تا خلا های مهم و عمده را پر سازند.

منشی عمومی ناتو گفت که قطر و امارات متحدۀ عربی نیز به افغانستان سرباز خواهند فرستاد.

اعزام مربیان اضافی نظامی به افغانستان، جهت دسترسی به هدف ایالات متحده و ناتو برای شکل دهی نیرو های افغان نهایت ضروری است تا آنان بتوانند امنیت کشورشان را خود شان تامین کنند.

در عین زمان، مقامات امریکایی و ناتو می خواهند تا فشار نظامی را بر طالبان افزایش دهند تا رهبران آنان را وادار به مذاکرات صلح کند.

ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو تاکید کرده گفت "ما قویاً به این باور استیم که بهترین راه برای با ثبات ساختن افغانستان، قادر ساختن افغان ها به تامین ثبات در کشورشان می باشد."

رقم ۱۶ هزار سرباز ناتو، شمال سایر ماموریت های حمایتی و یا مبارزه با عملیات ضد دهشت افگنی علیه طالبان، جنگجویان اسلامگرا و سایر شورشیان و تندروان نمی باشد.

XS
SM
MD
LG