لینک های دسترسی

Breaking News

حضور ناتو در افغانستان مطابق شرایط خواهد بود – ستولتنبرگ


منشی عمومی پیمان اتلانتیک شمالی در یک مکالمۀ تیلفونی با محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان گفته است که موقف ناتو دربارۀ صلح این کشور تغییر نکرده و حضور آنان در افغانستان بر اساس شرایط خواهد بود.

ینس ستولتنبرگ روز دوشنبه ۱۸جنوری (۲۹ جدی) در یک پیام تویتر نوشت: "در مورد روند صلح افغانستان موقف ناتو تغییر نکرده است و حضور ما در (افغانستان) براساس شرایط است. ما همچنان به نیروهای امنیتی افغانستان کمک می‌کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که این کشور هرگز به پنا‌هگاه امن برای تروریسم بین‌المللی مبدل نخواهد شد."

همچنان ریاست جمهوری افغانستان گفت که در این صحبت تیلفونی دو طرف روند صلح افغانستان را به بررسی گرفته و در باره حمایت‌های دوامدار ناتو از نظامیان افغان صحبت کرده اند.

ارگ در اعلامیه‌ای گفته است که منشی عمومی ناتو در این صحبت تیلفونی تعهد کرد که پشتیبانی ناتو در راستای آموزش‌، مشوره‌دهی و کمک به نظامیان افغان ادامه خواهد یافت.

منشی ناتو در حالی بر ادامه حضور نظامیان این پیمان در افغانستان تاکید کرده است که به تازگی ایالات متحدۀ امریکا شمار نیروهای خود را در آن کشور به ۲۵۰۰ نفر کاهش داد.

وزارت دفاع ایالات متحده به تاریخ ۱۵ جنوری (۲۶ جدی) با نشر اعلامیه‌ای به نقل از کرستوفر میلر، سرپرست این وزارت نوشت که فرماندهان نظامی امریکا با این شمار نیرو می‌توانند امریکا، مردم و منافع این کشور را محفوظ نگهدارند.

پیش از این پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) گفته بود که خروج شتاب‌زدۀ نیروهای امریکایی و ایتلاف از افغانستان،‌ این کشور را به "سکوی تروریست‌های بین‌المللی" مبدل خواهد کرد.

براساس توافقنامۀ ۲۹ فبروری امریکا-طالبان، تمامی نیروهای امریکایی باید تا ماه می سال ۲۰۲۱ افغانستان را ترک کنند. اما تا حال واضح نیست که اداره جو بایدن، رییس جمهور منتخب ایالات متحده در این خصوص چه تصمیمی را اتخاذ خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG