لینک های دسترسی

Breaking News

ناتو فراتر از ۲۰۲۰ افغانستان را کمک می‌کند


ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو، حین کنفرانس خبری در مقر اصلی ناتو در بروکسل، پایتخت بلجیم

منشی عمومی پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو گفته است که اعضای این پیمان فراتر از سال ۲۰۲۰ برای افغانستان نیرو و منابع بیشتر فراهم خواهد کرد.

ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو روز چهار شنبه در یک کنفرانس خبری گفت که وزیران دفاع و شرکای آنان در ماموریت حمایت قاطع ناتو، روز جمعه در بارۀ وضعیت روان در افغانستان بحث خواهند کرد.

آقای ستولتنبزگ افزود " ما سه هزار آموزگار بیشتر برای ماموریت مان [در افغانستان] فراهم کرده ایم و در مورد تمویل قوای افغان فراتر از ۲۰۲۰ صحبت می کنیم. نیروهای افغان حرفه ای و شجاعانه عمل می کنند و شرایط را برای یک راه حل سیاسی آماده می سازند. بنابراین ما باید به آنها کمک کنیم. "

منشی عمومی ناتو همچنین تاکید کرد که ادامۀ حمایت ناتو از قوای افغان موجب خواهد شد تا "از ابتکار دلیرانۀ رئیس جمهور غنی برای صلح، تدوام اصلاحات برای مبارزه با فساد و حمایت از حقوق بشر" حمایت گردد.

در حال حاضر، ناتو حدود ۱۶ هزار سرباز، به شمول نظامیان امریکایی، در چارچوب ماموریت حمایت قاطع در افغانستان دارد که سرگرم آموزش، مشوره دهی و کمک با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان می باشند.

وزیران دفاع ناتو به روزهای پنجشنبه و جمعه برای نخستین بار در ساختمان جدید این پیمان نظامی در بروکسل پایتخت بلجیم دیدار کردند، ساختمانی که بیش از یک میلیارد دالر هزینه برداشته است.

ادامۀ کمک ناتو و ترغیب طالبان

سرمنشی ناتو در نشست روز چهار شنبه در بروکسل همچنین تاکید کرد که هدف ادامۀ کمک به قوای امنیتی افغان و نظامیان آن کشور این است که گروه طالبان در میدان نبرد موفق نشود.

آقای ستولتنبزگ افزود "ما باید طالبان را متقاعد کنیم که آنان در میدان نبرد، برنده نخواهند شد. بنابراین، شرایطی برای راه حل از طریق مذاکرات پیدا شود."

اظهارات سرمنشی ناتو مورد ادامۀ حمایت نیرو های امنیتی و دفاع افغانستان در حالی بیان شد که در ماه های اخیر گروه های مسلح به شمول طالبان، شبکۀ حقانی و گروه دولت اسلامی حملات شان را ولایات مختلف افغانستان افزایش داده اند، حملاتی که علاوه بر هدف قرار دادن نیرو های امنیتی، موجب کشته و زخمی شدن صد ها غیر نظامی به شمول زنان و کودکان شده است.

آقای ستولتنبزگ گفت "دلیلی که ناتو به حمایت اش از قوای نظامی و امنیتی افغان ادامه می دهد این است که طالبان متقاعد شوند که آنان نمی توانند در میدان جنگ، برنده شوند. بنا بر این، شرایطی ایجاد شود که مشکل از طریق مذاکره حل گردد" و ناتو تا زمانی به قوای افغان کمک فراهم خواهد که چنین شرایط مساعد شود.

سرمنشی ناتو همچنین از مقامات حکومت افغانستان خواست تا اصلاحات در آن کشور را تطبیق کنند؛ در مقابل فساد اداری مبارزه کنند و انتخابات شفاف را در آن کشور برگزار کنند.

XS
SM
MD
LG