لینک های دسترسی

Breaking News

اوباما از شاه سعودی میزبانی می کند


این نخستین سفر پادشاه سلمان به ایالات متحده، بعد از به قدرت رسیدن در ماه جنوری گذشته می باشد

در حالی که جنگ در عراق، یمن و سوریه جریان دارد و نگرانی ها در مورد رفتار ایران در منطقه افزایش یافته است، قرار است بارک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده به روز جمعه با سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی در قصر سفید ملاقات داشته باشد.

این نخستین سفر پادشاه سلمان به ایالات متحده، بعد از به قدرت رسیدن در ماه جنوری گذشته می باشد.

تحلیلگران می گویند که شماری زیاد از مردم خلیج و در تمام جهان عرب، از موقف ایالات متحده در آن منطقه و در مورد توافق نامۀ هسته یی با ایران و افزایش نفوذ ایران در عراق و یمن نگران اند.

انتونی کوردزمن تحلیلگر امور امنیتی درمرکز مطالعات سترتیژیک و بین المللی می گوید که در نتیجۀ این ملاقات تغیر قابل ملاحظه در پالیسی موجود نه به وجود نه خواهد آمد.

به گفتۀ آقای کوردزمن توجه بیشتر در این دیدار روی اطمینان دادن به عربستان سعودی به خصوص در مورد توافق نامۀ هسته یی ایران صورت خواهد گرفت.

آقای کوردزمن می گوید که ایالات متحده باید برای عربستان سعودی اطمینان کامل دهد که ایران بر اساس توافق هسته یی عمل خواهد کرد و واشنگتن از هیچ نوع تخطی ایران چشم پوشی نمی کند.

اما توافق نامۀ هسته یی ایران یگانه موضوع بحث این دیدار را تشکیل نه خواهد داد بلکه صحبت روی رفتار و موقف فعلی ایران در منطقه نیز صورت خواهد گرفت.

فرانسس ریچردونی، سفیر سابق ایالات متحده و عضو فعلی مرکز تحقیقاتی شورای اتلانتیک می گوید که عربستان سعودی با داشتن یک همسایۀ با ثبات در شمال آن کشور، سود خواهد برد.

آقای ریچردونی، در این دیدار بحث در مورد عراق را جالب می خواند و می گوید که هردو رهبر در مورد کمک با حیدر العبادی صدراعظم عراق برای یک پارچه نگهداشتن آن کشور و دور نگهداشتن عراق از نفوذ تسلط گرایان، صحبت خواهند نمود.

خاتمه بخشیدن جنگ، ایجاد تفاهمات سیاسی و رسیدگی به بحران بشری در عراق، سوریه و یمن از جمله اهداف است که رهبران هردو کشور روی آن تاکید خواهند ورزید.

XS
SM
MD
LG