لینک های دسترسی

Breaking News

حضور رئیس جمهور اوباما در مجمع عمومی ملل متحد


رئیس جمهور بارک اوباما، فردا در نخستین روز آغاز مجمع عمومی سخنرانی میکند. بنا به گفته وزارت خارجه ایالات متحده امریکا این سخنرانی بر مسایل شرق میانه، سوریه و شمال افریقا متمرکز خواهد بود.

در عین زمان، سران کشورهای مختلف فردا سه شنبه در شهر نیویارک به منظور شرکت در اجلاس مجمع ملل متحد جمع خواهند شد. مارگریت بشیر از صدای امریکا گزارش میدهد که بحران سوریه و شرکت رئیس جمهور جدید ایران موضؤعاتیست که نشست امسال را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

امسال، رهبران جهان در تالار با شکوه مجمع عمومی سازمان ملل متحد ملاقات نخواهند کرد درحالیکه این سالون تحت ترمیم و بازسازی قرار دارد. در عوض انها برای بحث سالانه در یک تالار جدید گرد هم جمع خواهند آمد. بان کی مون سر منشی ملل متحد در مورد این اجلاس سالانه به صراحت گفت که بحران سوریه در صدر اجندای بین المللی قرار خواهد داشت وی اضافه کرد که این بزرگترین صلح، امنیت و ازمایش بشری میباشد که جهان به ان روبرو است. اقای بان میگوید: «اجازه دهید روشن باشیم، استفاده از اسلحه کیمیایی در سوریه یک شمه ای از مشکل بزرگ است. بحران سوریه باید خاتمه یابد»

بازیگران کلیدی در سوریه در حاشیه اجلاس مجمع عمومی ملاقات خواهند کرد. جان کری وزیر خارجه ایالات متحده امریکا با همتای روسی اش سرگی لفروف روی عملی نمودن معامله شان برای دست برداشتن و تخریب اسلحه کیمیایی سوریه بحث خواهند کرد.

بان کی مون تصمیم دارد که با تمام وزرای خارجه پنج عضو دایمی شورای امنیت ملل متحد ملاقات کند. اقای بان و لخضر براهیمی نماینده خاص وی برای سوریه به منظور بحث روی تسریع راه حل سیاسی برای ختم جنگ داخلی سوریه با اقای کری و اقای لفروف ملاقات خواهد کرد.

خطابه رئیس جمهور امریکا در مجمع عمومی ملل متحد
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:29 0:00


همچنین ایجاد علاقه بین المللی سفر رئیس جمهور جدید ایران، حسن روحانی است که تا کنون لحن معتدل تر از نسبت به رئیس جمهور پیشین محمود احمدی نژاد را اختیار کرده است. اکثر رهبران مشتاق شنیدن سخنان آقای روحانی و اینکه آیا حکومت او آماده بهبود روابط با غرب است یاخیر و پاسخ به پرسش های مهم در مورد برنامه مشکوک هسته ای ایران اند. شایعات نیز وجود دارد که ایا ایالات متحده مریکا و رئیس جمهور ایران رویاروی غیررسمی در نیویورک خواهند داشت یا خیر. در حالیکه توجه مطبوعات بر بحران سوریه و رئیس جمهور ایران معطوف خواهد بود بیش از ١٣٠ رئیس جمهور، صدراعظم وزیران در نیویورک گردهم خواهند امد و این فرصت سالانه را وقف بحث روی مسائل مهم و درگیری ها خواهند کرد.
XS
SM
MD
LG