لینک های دسترسی

Breaking News

یادبود از سربازان امریکایی


رئیس جمهور باراک اوباما

باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در سخنرانی هفته وار خود به مناسبت روزیادبود از کشته شدگان جنگ و فداکاری سربازان امریکایی قدردانی کرده خاطرنشان ساخت که این روز تعطیلی برای یادبود و گرامیداشت از آنانی است که جان شان را در خدمت به این مملکت فدا کرده اند تا سایر امریکایی ها بتوانند در صلح و آزادی زندگی کنند.

امسال این روز برای بار اول پس از ختم نقش محاربوی سربازان امریکایی در جنگ افغانستان برگزار می شود.

رئیس جمهور اوباما این روز را با بازدید از قبرستان آرلنیگتن که در حومه شهر" واشنگتن دی سی " موقعیت دارد، آغاز کرده و به بیشتر از ۲۲۰۰ سرباز امریکایی که جان شان را در افغانستان از دست داده اند و سایر قهرمان های که در خدمت به این وطن از بین رفته اند، ادای احترام به جا خواهد آورد.

آقای اوباما گفت، امسال این روز حایز اهمیت خاص است، زیرا این اولین روز یادبود از سربازان امریکایی پس از ختم جنگ امریکا درافغانستان می باشد.

یادی از چند سرباز

رئیس جمهور اوباما از چند سربازی که جان خود را در جنگ از دست داده اند یاد آور شد . او از وات مارتین که در ایالت اریزونا بزرگ شده بود و بعد از مکتب، به صفوف قوای مسلح امریکا پیوسته بود، یاد آوری کرد.

آقای اوباما همچنان از رامون موری یاد کرد که ازجیمیکا به این کشور مهاجر شده بود اما احساس وطن دوستی او را واداشت تا مانند بسیاری از مهاجران باافتخار در خدمت به این وطن- به اردوی امریکا بپیوندد.

بیش از دو هزار نظامی امریکایی از سال ۲۰۰۲ میلادی به این سو در افغانستان جان باخته و هزاران تن دیگر جراحت برداشته اند.

رئیس جمهور ایالات متحده هم چنان بیان داشت که بزرگداشت از این روز- آنها را به یاد آن عده از زنان ومردان ملبس به یونیفورم می اندازد که در حال حاضر در سراسر جهان ایفای وظیفه می کنند و جان های شان را به خاطر حفظ حیات دیگران به خطرانداخته اند.

آقای اوباما گفت، نیروهای امریکایی در افغانستان ماموریت تازه یی را بر عهده دارند که عبارت از آموزش و مشوره دهی به نیروهای افغان می باشد. جان دوسون اولین امریکایی می باشد که به صفت یک کارمند صحی نظامی در ماه اپریل سال جاری، جان خود را در این ماموریت جدید در افغانستان از دست داد. آقای اوباما گفت درروز یادبود از سربازان امریکایی به او نیز ادای احترام خواهد شد.

روز یادبود از سربازان امریکایی مرخصی عمومی در ایالات متحده امریکا می باشد. این روز همه ساله در آخرین دوشنبه ماه می به یاد نیروهای امریکایی که جان خود را در حفاظت از ین کشور از دست می دهند برگزار می شود.

بسیاری ازامریکایی ها "روز یادبود " را آغاز غیررسمی فصل تابستان قلمداد می کنند و برای این تعطیلی سه روزه، آمادگی ها ویژه را اتخاذ می کنند.

گزارش: صدای امریکا

برگردان: رویا زمانی

XS
SM
MD
LG