لینک های دسترسی

Breaking News

منع استرداد امریکایی پاکستانی الاصل از پاکستان به امریکا


یک وکیل مدافع می گوید که محکمه عالی پاکستان به گونه موقتی استرداد یک شهروند امریکایی پاکستانی الاصل را به امریکا ممنوع اعلام کرده است.

تلها هارون که سال گذشته در پاکستان توقیف شد، انجام یک حمله دهشت افگنی را در نیویورک به کمک گروه دولت اسلامی، در نظر داشت.

طارق اسد، وکیل مدافع هارون گفت که محکمه عالی اسلام آباد روز دوشنبه به طرفداری از استیناف طلبی پدر شخص توقیف شده و تعلیق استرداد وی حکم کرد.

وی افزود کدام سندی برای اتهامات بر وی در پاکستان و یا ایالات متحده یافت نشده است. هارون در ماه سپتمبر بعد از ادعای گرفتن ارتباط و ریختن طرح حمله با حمایت کنندگانش در گروۀ دولت اسلامی در پاکستان دستگیر گردید.

براساس گزارشات، طارق دوسال قبل برای زندگی با والدینش ایالات متحده را به قصد کویتۀ پاکستان ترک نموده بود.

بر اساس اسناد محکمه، پدرش گفته است پسر وی در فعالیت های دهشت افگنی دخالت نداشته و اتهامات علیۀ وی " کاملأ جعلی و نادرست" است.

​وکیل مدافع طارق میگوید گفته شده که وی توسط افراد گروۀ دولت اسلامی تطمیع گردیده بود تا یک حملۀ مسلحانه در نیویارک انجام بدهد. چون وی بخاطر داشتن اسناد قانونی امریکا میتواند به آسانی از تفتیش مقامات امنیتی امریکایی گریز نماید.

ناتوانی پاکستان در مهار کردن تندروان

پاکستان در مورد عدم توانایی آنکشور در مهار کردن گسترش جنگجویان در آنکشور از جانب قانون گزاران امریکایی تحت فشار متداوم قرار دارد. حکومت پاکستان با تهدیدات تجرید بیشتر دیپلوماتیک از جانب تعدادی از اعضای کانگرس قرار دارد که آنکشور نتوانسته است خطراتی را که از جانب جنگجویان به کشور های همسایه متوجه است، از بین ببرد.

پاکستان در مقابل قانونگزاران امریکایی را متهم به بازی تیاتر دیپلوماتیک نموده میگوید برخورد سخت آنها بدلیل تلاش های حکومت پاکستان در از بین بردن ریشه های افراطیت نادرست است.

تحلیلگران میگویند به پاکستان دو ماه وقت داده شده بود تا قبل از حکم محکمۀ عالی پاکستان، مطنون به حمله را مسترد نماید.

براساس پیمان استرداد افراد، در صورتیکه یکی از جوانب نتواند یک فرد را در ظرف دوماه بعد از حکم محکمه مسترد نماید تقاضای استراداد میتواند مورد منازعه قرار بگیرد. مقامات پاکستانی و وزارت خارجۀ ایالات متحده در مورد به نقاضای صدای امریکا جوابی ندادند.


احمد رضا کسوری وکیل مدافع طارق به صدای امریکا گفت محکمه براساس قانون اساسی و سایر قوانین عمل کرده است.

گزارش: صدای امریکا

برگردان: احدعزیززاده

XS
SM
MD
LG