لینک های دسترسی

Breaking News

نخستین واقعۀ مثبت پولیو سال ۲۰۲۱ در ولایت غزنی ثبت شد


آخرین واقعۀ مثبت پولیو در سال ۲۰۱۴ میلادی از ولسوالی گیرو ولایت غزنی گزارش شده بود.
آخرین واقعۀ مثبت پولیو در سال ۲۰۱۴ میلادی از ولسوالی گیرو ولایت غزنی گزارش شده بود.

مقام‌های افغان از ثبت یک واقعۀ بیماری پولیو یا فلج کودکان در ولسوالی اندر ولایت غزنی خبر دادند.

میرا جان راسخ، مسوول مطبوعاتی برنامۀ محو پولیو به صدای امریکا گفت: "نخستن [قربانی] واقعۀ مثبت پولیو سال ۲۰۲۱ از ولسوالی اندر ولایت غزنی یک پسر ۱۸ ماهه است که متاسفانه برای همیش فلج گردید."

آقای راسخ گفت که بیشتر از دو سال (در حدود ۲۷ ماه) می‌شود که هیچ کمپاین خانه به خانه واکسین پولیو در این ساحه به دلیل ناامنی و ممانعت دوامدار تطبیق نشده است.

او گفت: "فقط سه دور کمپاین ساحه به ساحه و شش دور کمپاین کلنیک به کلنیک واکسین پولیو در این منطقه تطبیق گردیده است که متأسفانه اکثر اطفال از پوشش آن باز مانده اند."

این مقام افغان با ابراز نگرانی از وضعیت فعلی گفت: "که اگر برای واکسیناتوران ما در جریان هر کمپاین زمینه دسترسی به تمام اطفال زیر سن پنج سال مساعد نگردد، پس باید انتظار واقعات بیشتری را در سال پیشرو داشته باشیم."

داکتر فضل احمد، مسوول برنامۀ محو پولیو در سازمان جهانی صحت به صدای امریکا گفت که این پسر که مسعود احمد نام دارد در روستایی تلبه ولسوالی اندر غزنی به پولیو مصاب شده است که حتا سه دوز واکسین را نیز گرفته است.

او گفت: "بعد از شیوع کروناویروس، کمپاین‌ها برای مدت زیادی متوقف شد و صرف کمپاین‌های کلینک به کلینک در این ساحات تطبیق گردید."

به گفتۀ فضل احمد "خانواده‌ها تمام عیار نیستند که اطفال شان را هر بار به کلینک حاضر کنند، به همین دلیل خانوادۀ این طفل یکبار او را به خاطر واکسین به کلینیک برده است ولی بار دیگر اگر کمپاین اجرا هم شده باشد، آنرا از دست داده است. "

از مدت شش سال به اینسو هیچ واقعۀ مثبت پولیو در ولایت غزنی ثبت نشده بود. آخرین واقعۀ در سال ۲۰۱۴ میلادی از ولسوالی گیرو این ولایت گزارش شده بود.

XS
SM
MD
LG