لینک های دسترسی

Breaking News

دیدگاه‌های منفی در مقابل واکسین پولیو هنوز پابرجاست - فعالین مدنی


آخرین واقعۀ پولیو در سال ۲۰۱۴ میلادی در ولسوالی گیرو به ثبت رسیده بود.
آخرین واقعۀ پولیو در سال ۲۰۱۴ میلادی در ولسوالی گیرو به ثبت رسیده بود.

اعضای جامعه مدنی ولایت غزنی از خانواده‌ها می‌خواهند تا دیدگاه های منفی را کنار گذاشته و کودکان شان را از فلج دایمی نجات دهند.

این فعالین از مسوولین صحی ولایت غزنی می‌خواهند تا فعالیت های آگاهی‌دهی واکسین پولیو و سایر واکسین‌ها را نیز افزایش دهند.

نوید بیات، فعال مدنی در ولایت غزنی در مورد به صدای امریکا گفت: " بعضی از خانواده‌ها در رابطه به واکسین پولیو نظر منفی دارند که دلیل اصلی آن عدم آگاهی مردم از فواید واکسین پولیو می باشد. "

آن‌ها از وزارت صحت عامۀ افغانستان نیز تقاضا دارند تا برنامه‌های آگاهی‌دهی را بیشتر سازند و در مورد به واکسین پولیو به مردم معلومات لازم ارایه کنند تا ذهنیت آن‌ها در مقابل واکسین تغییر یابد و کودکان شان را واکسین کنند.

اخیراً مقام های ولایت غزنی از استخدام مبلغین صحی در تمامی مراکز صحی خبر دادند تا والدین بتوانند از طریق آن‌ها تعلیمات صحی و آگاهی لازم در مورد فواید واکسین را به دست آرند.

داکتر ظاهر شاه نیکمل، رییس صحت عامۀ غزنی در مورد گفت: " پولیو یک مرض ساری است که توسط ویروس وحشی پخش شده و بیشتر کودکان زیر پنج سال را مصاب می‌نماید."

به گفتۀ وی، در حال حاضر ویروس پولیو به جز افغانستان و پاکستان در تمام جهان ریشه‌کن شده است که متاسفانه سالانه ده ها کودک در این دو کشور به آن مصاب می‎‌شوند.

اما شماری از شهروندان غزنی می‌گویند که در گذشته نظریات و دیدگاه های منفی زیادی در مورد واکسین پولیو وجود داشت که اما اکنون این بدگمانی‌ها تا حدی کاهش یافته است.

فرید یک تن از باشندگان غزنی به صدای امریکا گفت: "در سابق مردم به این فکر بودند که اگر یک طفل واکسین شود در آینده بی حیا به بار می آید و اگر دختر باشد صاحب طفل نمی‌شود، که خوشبختانه فعالیت های آگاهی عامه طی سال های گذشته این فکر مردم را تا حدی عوض نموده است".

او افزود، باید آگاهی دهی در مورد واکسین بیشتر شود تا دیدگاه های منفی مردم در مقابل واکسین پولیو نیز از بین برود.

این در حالیست که باشندگان ساحات دورافتادهٔ غزنی هنوز هم از فواید واکسین آگاهی کامل ندارند، ولی مسوولین صحی می‌گویند که همواره در تلاش اند تا برنامه های آگاهی دهی را به سایر نقاط این ولایت گسترش دهند.

این در حالی است که میرا جان راسخ، مسوول مطبوعاتی برنامۀ محو پولیو به صدای امریکا گفت: "نخستن [قربانی] واقعۀ مثبت پولیو سال ۲۰۲۱ از ولسوالی اندر ولایت غزنی یک پسر ۱۸ ماهه است که متاسفانه برای همیش فلج گردید."

XS
SM
MD
LG