لینک های دسترسی

Breaking News

کمپاین فرعی واکسین پولیو در افغانستان؛ شش میلیون کودک واکسین می‌شوند


وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان از راه‌اندازی یک کمپاین فرعی واکسین پولیو در ۲۲ ولایت افغانستان خبر داده و گفته است که در این دور، حدود شش میلیون کودک زیر سن پنج سال واکسین دریافت خواهند کرد.

این کمپاین روز دوشنبه ۱۷ اکتوبر (۲۵ میزان) به همکاری سازمان‌های بین‌المللی آغاز شد و قرار است تا چهار روز دیگر ادامه یابد. بر اساس معلومات وزارت صحت حکومت طالبان، این کمپاین ۱۹۴ ولسوالی را در ولایات جنوبی، جنوب شرقی، شرقی، شمالی، غربی و مرکزی افغانستان تحت پوشش قرار می‌دهد که خطر انتشار ویروس پولیو در آن بیشتر است.

به گفتۀ این وزارت، در جریان سال جاری بیش از شش دور کمپاین سرتاسری و یک دور کمپاین فرعی در افغانستان تطبیق شده است. این وزارت تاکید کرده است که راه‌اندازی این کمپاین‌ها پیامد خوبی در کنترول گردش ویروس پولیو داشته است.

در خبرنامه‌ای این وزارت آمده است: "اکنون افغانستان نسبت به هر زمانی دیگر به محو مرض پولیو نزدیک‌تر گردیده است و از آغاز سال روان میلادی تا اکنون دو واقعه مثبت پولیو از ولایات پکتیکا و کنر گزارش شده است."

قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت حکومت طالبان از تلاش کارکنان برنامۀ محو پولیو قدردانی کرده و از والدین کودکان خواسته است که به هدف سلامتی آیندۀ فرزندان شان باید کودکان زیر سن پنج سال خود را واکسین کنند.

آقای عباد افزوده است که پولیو یک مرض ویروسی است که تداوی ندارد و تنها توسط واکسین قابل پیش‌گیری و وقایه است.

این کمپاین واکسین پولیو به همکاری صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای کودکان (یونیسف) و سازمان جهانی صحت راه‌اندازی شده است. یونیسف از تمامی والدین کودکان خواسته است که کودکان خود را واکسین کرده و از فلج دایمی آنان جلوگیری کنند.

افغانستان و پاکستان دو کشور در جهان است که بیماری پولیو هنوز هم از کودکان قربانی می‌گیرد. پاکستان در سال ۲۰۲۱ میلادی فقط یک مورد مثبت پولیو را گزارش داد، اما در سال جاری، تاکنون ۱۷ واقعۀ مثبت پولیو در آن کشور گزارش شده است.

XS
SM
MD
LG