لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار ترمپ به عربستان در مورد قتل خبرنگار سعودی


دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، روز شنبه گفته است که اگر به اثبات برسد که جمال خاشقجی، خبرنگار منتقد ریاض، در قونسلگری سعودی در استانبول کشته شده است، ریاض با "مجازات شدید" مواجه خواهد شد.

رئیس جمهور ترمپ این موضوع را روز شنبه در مصاحبه ای با تلویزیون CBS امریکا بیان کرد، اما نگفت که این "مجازات شدید" چه خواهد بود.

اظهارات تازۀ رئیس جمهور ترمپ در مورد ناپدید شدن و قتل احتمالی جمال خاشقجی، خبرنگار عربستان در داخل قونسلگری آن کشور در استانبول، دو روز پس از آن بیان شد که آقای ترمپ گفت که باوجود ناپدید شدن آقای خاشقجی واشنگتن مایل نیست معاملۀ فروش اسلحه به ارزش ۱۱۰ میلیارد دالری را با ریاض لغو کند.

آقای ترمپ گفته است که "خوب این کشور ما نیست، ترکیه است. تا جاییکه من می فهمم، یک شهروند ما نیست، اما همچو یک اتفاقی نباید می افتاد. یک خبرنگار واشنگتن پست بود و نباید اجازه داده شود همچو رویدادی رخ دهد؛ نباید همچو اتفاقی بیافتد. ما قصد داریم در عمق این قضیه برویم."

جمال خاشقجی که یکی از منتقدین برجستۀ محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی بود، بتاریخ دوم اکتوبر به خاطر گرفتن اسناد ازدواج اش به قونسلگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرد، ولی پس از ورود به این مکان، دیگر دیده نشده است.

مقامات ترکی گفته اند که خاشقجی به صورت عمدی در داخل قونسلگری عربستان سعودی کشته شده است، اما ریاض ادعای ترکیه را رد کرده و گفته است که برای اثبات چنین ادعا، هیچ نوع اسناد ارایه نشده است.

ناپدید شندین این روزنامه نگار و نویسندۀ عربستان سعودی موجب انتقاد ها و نگرانی کشور های مختلف و سازمان های بین المللی حقوق بشر شده است. در آخرین مورد، فرانسه نیز از ریاض خواهان ارایۀ وضاحت و پاسخ های دقیق در مورد سرنوشت جمال خاشقجی شده است.

در همین حال، يك هيات عربستان سعودى روز جمعه به تركيه رسيد تا در تحقيقات مشترك با انقره در باره ناپديد شدن خبرنگار عرب شركت كنند.

دستور ولیعهد عربستان

در همین حال، روزنامۀ واشنگتن پست روز پنجشنبه به نقل از استخبارات ایالات متحده گزارش داد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، دستور داده بود تا جمال خاشقجی از ایالت ورجینای امریکا به عربستان سعودی برگردانیده شود و سپس دستگیر شود.

دوستان آقای خاشقجی گفته اند مقامات ارشد عربستان سعودی از چهار به این سو با این روزنامه نگار منتقد ولیعهد عربستان سعودی تماس های پیهم گرفتند و برای وی پیشنهاد حراست از وی را دادند. دوستان آقای خاشقجی همچنین گفته اند که مقامات ارشد عربستان سعودی حتا پیشنهاد کردند که در صورت برگشت اش به عربستان سعودی، حکومت ریاض ویرا در یک موقف بالای آن کشور مقرر خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG