لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار ترمپ مبنی بر افزایش تعرفه بر موتر های ساخت اروپا


در واکنش به اعمال تعرفه گمرکی بر برخی کالاهای امریکایی از جانب اتحادیه اروپا، دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده، ناوقت جمعه تهدید کرد که تعرفه واردات موتر های ساخت اروپایی را افزایش خواهد داد.

اتحادیه اروپا در یک اقدام تلافی جویانه تصمیم دولت امریکا مبنی بر وضع تعرفه های گمرکی بر فولاد و المونیم روز جمعه دست به اقدام متقابل در مورد برخی کالاهای امریکایی زد.

این تعرفه های گمرکی شامل پتلون های جین، مشروبات الکلی و موتر سایکل ساخت امریکا نیز می باشد.

وضع تعرفه های گمرکی توسط اتحادیه اروپا، بخشی از اقدامات تلافی جویانۀ جهان در برابر رئیس جمهور ایالات متحده، است که به تاریخ اول مارچ ۲۰۱۸ میلادی، اعلام کرد که ۲۵ در صد تعرفۀ گمرکی، بر فولاد وارداتی و ۱۰ در صد تعرفۀ گمرکی بر المونیم وارداتی، وضع می کند و سپس در اول جون سال جاری آنرا عملی کرد.

آقای ترمپ تقاضای گفتگو در این زمینه شده بود، اما وقتی مذاکرات به نتیجه نرسید، اعمال تعرفه ۲۵ درصدی بر فولاد و ۱۰ درصدی بر المونیم وارداتی وضع کرد.

ساعتی بعد، رئیس جمهور ترمپ در یک پیام تویتر اش با اشاره به قوانین اتحادیه اروپا در مورد واردات کالاهای امریکایی نوشت که اگر اتحادیۀ اروپاییتعرفه‌ها و محدودیت‌ها را کالای صادراتی ایالات متحده به زودی لغو نکند، "ما بر همه موتر های آنان که به ایالات متحده می‌آیند ۲۰ در صد تعرفه موضع می کنیم. آنها را همینجا بسازید"

​تعرفه واردات موتر های ساخت اتحادیه اروپا به امریکا، در حال حاضر دو و نیم درصد، و برای موتر های کوچک باربری ۲۵ درصد است. تعرفه ورود موتر های ساخت امریکا به اتحادیه اروپا، ۱۰ درصد است.

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده، به این باور است توافق‌های تجارت خارجی ایالات متحده "منصفانه" نیست و از امریکا سوء استفاده می‌شود، قبل بر این خواستار اصلاح این توافق‌ها شده بود.

رئیس جمهور ایالات متحده با تاکید بر اینکه تدابیر اتخاذ شده در حوزه تجارت خارجی، در راستای حراست از منافع امنیت ملی ایالات متحده است، می‌گوید دوران "امتیازگیری از امریکا"به پایان رسیده است.

رئیس جمهور ترمپ حتی در جریان مبارزات انتخاباتی ۲۰۱۶ تعهد کرده بود که تعرفه های گمرکی را بر کالا های وارداتی امریکا وضع خواهد کرد، زیرا به باور وی، کشور ها در سراسر جهان، ایالات متحده را مورد بهره برداری خود قرار داده اند.

پس از اعلام وضع تعرفه های گمرکی توسط ایالات متحده، کشور های جهان که بیشتر با ایالات متحده معاملات تجارتی دارند، در مورد "جنگ تجارتی" هشدار دادند.

پس از اعلام وضع تعرفه های گمرکی بر فولاد و المونیم توریدی، آقای ترمپ در یک پیام تویتر از اقدام خود دفاع کرد و گفت که در صورت بروز مناقشه تجارتی، امریکا از آن نفع خواهد برد.

آقای ترمپ در پیام تویتر خود در آن زمان نوشت "زمانیکه یک کشور [ایالات متحده] با هر کشوری که ارتباط تجارتی دارد، میلیارد ها دالر را از دست می دهد، جنگ تجارتی خوب است و برنده شدن در [چنین جنگ] آسان است."

در سال ۲۰۱۷ میلادی، ایالات متحده تقریباً ۵۰ در صد فولاد و المونیم مورد ضرورت خود را از چهار کشور به شمول کانادا، کوریای جنوبی، مکسیکو و برازیل، وارد کرد. در این مدت، امریکا کمتر از دو در صد فولاد مورد ضرورت خود را از چین وارد کرده است.

XS
SM
MD
LG