لینک های دسترسی

Breaking News

نامزدان ناکام انتخابات پارلمانی دروازه‌های کابل را بستند


شماری از نامزدان ناکام انتخابات پارلمانی حوزۀ کابل و برخی از هواداران آنان با برپایی مظاهرات در دروازه‌های عمومی شهر کابل، جریان ترافیک را قطع کرده اند.

این تظاهرات صبح امروز سه شنبه (دوم دلو) آغاز شده و معترضان خواستار ابطال آرای کابل اند.

کمیسیون انتخابات افغانستان هفته گذشتۀ نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی حوزه کابل را پس از هفته‌ها انتظار اعلام کرد.

هارون معترف یکی از نامزدان معترض و از تنظیم‌کنندگان این تظاهرات به صدای امریکا گفت که آنان تظاهرات شان را از صبح امروز در چهار دروازه‌ عمومی شهر کابل (قلعه مرادبیک، پلچرخی، سیاه سنگ و کمپنی) آغاز کرده اند.

آقای معترف افزود که نامزدان معترض حوزه کابل خواستار اجرایی شدن فیصله قبلی کمیسیون‌ شکایت های انتخاباتی اند.

کمیسیون شکایت های انتخاباتی ماه گذشته، در یک اقدام بی‌پیشینه به دلیل تقلب گسترده تصمیم گرفت تا آرای حوزه کابل را باطل اعلام کند؛ اما کمیسیون انتخابات افغانستان این تصمیم را نپذیرفت و به شمارش آرا ادامه داد.

آقای معترف گفت "رای کابل باید باطل اعلام شود، کسانی ‌که در کمیسیون های انتخاباتی دست به فساد و چنین خیانت را مرتکب شده اند، مورد بازداشت و ممنوع الخروج اعلام شوند".

این نامزان معترض که شمار شان به بیشتر از صد تن می‌رسد، از حکومت و کمیسیون‌های انتخاباتی انتظار دارند تا به خواست شان تن داده و رای حوزه کابل را باطل اعلام کنند.

در همین حال، کمیسیون انتخابات افغانستان، تظاهرات و بستن راه های عمومی را راه حل توسط معترضان نمی‌داند و تاکید دارد که کمیسیون‌های انتخاباتی به تمامی موارد رسیدگی خواهد کرد.

ذبیح سادات، معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات در گفتگو با صدای امریکا تاکید کرد " به مردم مشکلات ایجاد نکنند، این راه حل نیست، نامزدان باید از راه‌های منطقی و اصولی به پیش بروند که کمیسیون شکایت های انتخاباتی به تمامی این شکایت ها رسیدگی می کند".

انتخابات پارلمانی افغانستان در ۲۸ و ۲۹ میزان ۱۳۹۷خورشیدی برگزار شد که این انتخابات با ادعاهای گسترده تقلب و تخطی روبرو بوده و اعلام نتایج آن، به دلیل ادامه بررسی‌ تخطی‌های انتخاباتی، چندین بار با تاخیر روبرو شده و تاکنون نتوانسته نتایج نهایی تمامی ولایت‌ها را اعلام کند.

XS
SM
MD
LG