لینک های دسترسی

Breaking News

پوتین: روسیه نظاره گر افزایش قدرت نظامی امریکا نخواهد بود


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه می گوید که بخش های از دستگاه ضد میزایل ایالات متحده در ایالت الاسکای آن کشور و کوریای جنوبی، آزمونی را برای مسکو ایجاد کرده است.

آقای پوتین روز پنجشنبه گفت که روسیه در واکنش به این اقدام ایالات متحده هیچ گزینه ای جز افزایش قدرت نظامی خود ندارد.

ولادیمیر پوتین که در یک مجمع اقتصادی در شهر سینت پیترزبرگ صحبت می کرد همچنین افزود که روسیه نمی تواند نظاره گر افزایش توانایی های نظامی سایر کشور ها در امتداد مرز های خود باشد.

او گفت مسکو به ویژه نگران استقرار دستگاه ضد میزایل ایالات متحده موسوم به «تاد» در کوریای جنوبی است که به خاطر مقابله با تهدید پرتاب میزایل های کوریای شمالی نصب شده است.

آقای پوتین افزود که گزارش های در مورد بلند بردن توانایی نظامی یک پایگاه پرتاب راکت های ضد میزایل بالستیک در ایالت الاسکای امریکا نیز نشر شده که نگرانی مسکو را برانگیخته است.

ولادیمر پوتین گفت: "این (اقدامات ایالات متحده) توازن استراتیژیک در جهان را از بین می برد... آنچه اتفاق می افتد یک روند بسیار جدی و نگران کننده است."

ایالت الاسکای امریکا در نزدیکی روسیه قرار دارد و آب های بحیره برینگ دو کشور را از هم جدا ساخته است.

رئیس جمهور روسیه اضافه کرد که واشنگتن به بهانه مقابله با کوریای شمالی، تاسیسات نظامی خود را در آسیا گسترش داد. او افزود که واشنگتن در گذشته نیز به بهانه مقابله با تهدید ایران، تاسیسات نظامی خود را در اروپا مستقر ساخت.

آقای پوتین گفت که جزایر کوریل در شرق دور که مسکو و توکیو بر آن ادعای مالکیت دارند، می تواند محل مناسب برای استقرار تجهیزات نظامی روسیه به منظور مقابله با تهدید های امریکا باشد.

سرگی شویگو، وزیر دفاع روسیه سال گذشته میلادی گفته بود که کشورش در نظر دارد تا جدیدترین دستگاه های دفاع میزایل و طیاره های بی سرنشین خود را در آن جزایر مستقر سازد. آقای شویگو در مورد ایجاد یک پایگاه نظامی روسیه در جزایر کوریل نیز صحبت کرده بود.

ولادیمیر پوتین همچنین افزود که نظامی سازی این جزایر یک اقدام یک جانبه نبوده بلکه به گفته او یک "واکنش اجباری" در برابر اقداماتی است که در منطقه رخ می دهد.

این در حالیست که روابط مسکو و واشنگتن از زمان ریاست جمهوری بارک اوباما روی بحران اوکراین و سوریه به سردی گراییده است.

XS
SM
MD
LG