لینک های دسترسی

Breaking News

تلاش جمهوریخواهان برای نمایش وحدت؛ ترمپ اجازه خواهد داد؟


در چند روز آینده فرصت‌هایی به رهبران حزب جمهوریخواه ایالات متحده پیش می‌آید که اتحاد یا هم جدال آنان را نمایش خواهد داد؛ نخست زمانیکه مجلس نمایندگان به بستۀ ۱.۹ تریلیون دالری برای رسیدگی به بحران کروناویروس رای بدهند و دوم زمانیکه دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده در میان محافظه‌کارترین اعضای حزب جمهوریخواه سخنرانی کند.

مچ مک‌کانل و کیفین مک‌کارتی، رهبران قانونگذاران جمهوریخواه در سنا و مجلس نمایندگان کانگرس ایالات متحده، بدون در نظرداشت دو دستگی جمهوریخواهان در مورد یورش ششم جنوری طرفداران ترمپ بر مقر کانگرس امریکا و محاکمۀ استیضاح رییس جمهور پیشین، برای مخالفت با طرح ۱.۹ تریلیون دالری رییس جمهور جو بایدن، در صدد متحد ساختن قانون‌گذاران جمهوریخواه هستند.

اما مشخص نیست که پس از سخنرانی روز یک شنبه (۲۸ فبروری) دونالد ترمپ به "کمیتۀ اقدام سیاسی محافظه کاران" تلاش این دو رهبر قانونگذاران جمهوریخواه تا چه حد عملی خواهد بود.

احتمال تشتت و دو دستگی جمهوریخواهان در کنفرانس خبری روز چهارشنبه نمایندگان این حزب در مجلس که به خاطر مخالفت با بستۀ مالی پیشنهادی جو بایدن برگزار شده بود، برجسته شد.

خبرنگاران با استفاده از این فرصت پرسیدند که آیا آقای ترمپ پس از سخنرانی برنامه ریزی شدۀ روز یکشنبه خود بار دیگر در محراق توجه جمهوریخواهان قرار خواهد گرفت یا خیر.

کیفن مک‌کارتی تایید کرد که باید چنین شود، اما لیز چینی، یکی از ده نماینده‌ای که به استیضاح ترمپ به اتهام "تحریک شورش" رای داده بود، به خبرنگاران گفت: "باور ندارم که او [ترمپ] نقشی را در آیندۀ حزب [جمهوریخواه] یا کشور بازی کند."

پیکار میان شاخه‌های طرفدار و مخالف ترمپ در حزب جمهوریخواه نا متوازن است.

پس از آنکه مچ مک‌کانل ارشدترین سناتور جمهوریخواه، دونالد ترمپ را در پیوند با یورش ششم جنوری بر مقر کانگرس "عملاً و اخلاقاً مسوول" خواند، آقای ترمپ به شدت بر وی تاخت.

در تازه ترین مورد آقای ترمپ هفتۀ گذشته مچ مک‌کانل را "عبوس و ترشرو" خواند و گفت: "اگر سناتوران جمهوریخواه بخواهند که با وی بپایند، دوباره پیروز نخواهند شد."

با اینحال آقای مک‌کانل از تبصره در مورد ترمپ پرهیز کرده و بر "متحد کردن" جمهوریخواهان در مخالفت با کارکردهای حکومت بایدن تاکید کرده است.

ده عضو مجلس نمایندگان ایالات متحده که از استیضاح ترمپ حمایت کرده بودند، با آزمون جدی در انتخابات ۲۰۲۲ مجلس روبرو اند.

یک مشاور دونالد ترمپ گفته است که آقای ترمپ از رقیبان حزبی این ده قانونگذار جمهوریخواه حمایت خواهد کرد تا به گفتۀ وی، این ده نفر بهای مخالفت شان را با ترمپ بپردازند.

از سوی دیگر، دونالد ترمپ رقابت در انتخابات آیندۀ ریاست جمهوری امریکا را نفی نکرده است. احتمال حضور آقای ترمپ در رقابت‎های انتخاباتی سال ۲۰۲۴ عرصه را بر دیگر نامزدان احتمالی جمهوریخواه به شمول مایک پمپیو، وزیر خارجۀ پیشین و مایک پنس، معاون پیشین ریاست جمهوری امریکا تنگ خواهد کرد.

ریک سکات، سناتور جمهوریخواه که "کمیتۀ ملی سناتوران جمهوریخواه" را رهبری می‌کند، ابراز اطمینان کرده است که دونالد ترمپ یکی از بازیگران جمهوریخواه در انتخابات آیندۀ امریکا خواهد بود.

آقای سکات گفت: "به او [ترمپ] گفتم که می‌خواهم در [انتخابات] ۲۰۲۲ برنده باشیم و گفتم که بسیار دقیق مشخص خواهم کرد که در کجا او می‌تواند کمک کننده باشد. او [ترمپ] خود باید تصمیم بگیرد که می‌خواهد این کار را کند یا نه."

با اینحال، این قانونگذار جمهوریخواه گفت که ترمپ بارها نشان داده است که مایل نیست به مشورۀ کس دیگری گوش بدهد.

مت رامنی، سناتور جمهوریخواه مخالف ترمپ می‌گوید که اکثر جمهوریخواهان از ترمپ حمایت‌کنند و به گفتۀ وی محافظه کاران سنتی مانند خودش، اقلیت کوچک جمهوریخواه را تشکیل می‌دهند.

XS
SM
MD
LG