لینک های دسترسی

Breaking News

بیش از ۳۰۰۰ خانوادۀ بیجاشده از کابل به ولایات شان بازگردانده شدند


مقام‌های طالبان می‌گویند که هزاران خانوادۀ بیجاشده را که در پارک‌های شهر کابل در زیر خیمه‌ها زندگی می‌کردند به ولایات شان انتقال داده اند.

عبدالمتین رحیم‌زی، رییس امور مهاجرین و عودت‌کنندگان کابل به خبرنگاران گفت که شمار این خانواده‌ها به بیش از ۳۰۰۰ می‌رسید و از چندین ماه به این‌سو، در پارک‌های شهرنو، آزادی و حصۀ اول خیرخانه زندگی می‌کردند.

این خانواده‌ها در ماه‌های گذشته به دلیل درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی حکومت پیشین افغانستان و جنگجویان طالبان از ولایات شمال به کابل آواره شده بودند.

آقای رحیم‌زی افزود که انتقال این خانواده‌ها توسط نهادهای بین‌المللی انجام شده و آخرین کاروان این بیجاشدگان روز دوشنبه هشتم نومبر (۱۷ عقرب) راهی مناطق اصلی شان شد.

مقام‌های طالبان گفته اند که این خانواده‌ها پس از برگشت به مناطق اصلی شان از سوی سازمان‌های خیریه کمک‌های زمستانی دریافت خواهند کرد.

ریاست مهاجرین و عودت‌کنندگان کابل همچنین گفته است که هنوز هم ، ۴۰۰ خانوادۀ بیجاشده در بخش‌های ناحیه ۱۳ شهر کابل زندگی می‌کنند که برای انتقال آنان به ولایات اصلی شان، تلاش‌ها جریان دارد.

در این حال، ابجد صافی، مسوول موسسه یونین اید گفت که این نهاد خیریه در ماه‌های اخیر، زمینه برگشت حدود سه‌هزار و ۵۰۰ خانواده را به مناطق اصلی شان فراهم کرده است.

آقای صافی افزود که برای خانواده‌های که از کابل به ولایات منتقل شدند، افزون بر بسته‌های کمکی، پول نقد نیز توزیع شده است.

این نهادهای خیریه همچنین در محلات بود و باش این بیجاشدگان در کابل کلینک‌های صحی سیار را فعال کرده بودند.

این در حالی است که پیش از این وزارت خارجۀ آلمان از ادامه کمک‌هایش برای نیازمندان در افغانستان خبر داد و گفته بود که در حال حاضر، ۵.۵ میلیون نفر در افغانستان آواره شده اند.

XS
SM
MD
LG