لینک های دسترسی

Breaking News

زعفران افغانستان در میان ۳۰۰ نمونه از کشور های جهان مقام نخست را گرفت


در مجموع در افغانستان در ۱۵۰ هزار هکتار زمین زعفران کشت میشود
در مجموع در افغانستان در ۱۵۰ هزار هکتار زمین زعفران کشت میشود

انستیتیوت جهانی ذایقه و کیفیت در بروکسل لقب بهترین زعفران را به افغانستان داده است .زعفران افغانستان در میان ۳۰۰ نمونه از کشور های جهان مقام نخست را گرفت.

وزارت زراعت و مالداری افغانستان می گوید که استراتیژی پنج ساله را برای رشد بیشتر زعفران عملی خواهد شد .

در حال حاضر افغانستان سه و نیم تن زعفران تولید دارد ، وزارت زراعت افغانستان میگوید تلاش می کند تا پنج سال آینده این رقم را به ۱۴ تن برساند.

لطف الله راشد سخنگوی وزارت زراعت و مالداری افغانستان میگوید"ستراتیژی انکشاف زعفران افغانستان برای پنج سال آینده تصویب گردیده است که براساس آن تولیدات زعفران به ۱۴ تن بلند خواهد رفت".

تخمین میشود که افغانستان سالانه ظرفیت تولید ۷۰ تن زعفران را دارد.

وزارت زراعت و مالداری می گوید که اگر افغانستان به این رقم دست یابد، عواید سالانۀ ازین درک به بیش از ۲۰۰ ملیون دالر خواهد رسید، در حالی که اکنون عواید سالانه تولید زعفران چهار نیم ملیون دالر گفته می شود .

لطف الله راشد سخنگوی وزارت زراعت و مالداری افغانستان میگویدوی افزود" در مجموع ۱۵۰ هزارهکتار زمین در افغانستان زعفران کشت میشود و توزیع پیاز رعفران برای دهقانانیکه نیاز دارند یکماه قبل آغاز گریده است".

در حال حاضر چین و امارات متحده عرب از خریداران زعفران افغانستان میباشند. تاکنون به گونه رسمی زعفران افغانستان به کشور های جهان صادر نمی شود.

وزارت زراعت و مالداری میگوید تلاش ها برای بدست آوردن سند جهانی برای ۹ شرکت جریان دارد تا عفران افغانستان به گونه رسمی به کشور های جهان صادر شود.

اما در افغانستان نیز زعفران بازار خوبی دارد. محمد عارف فروشنده زعفران میگوید"افغانها هم خریدار اند ولی مشتریان خارجی، مثل چینایی ها بیشتر اند".

شفیق الله باشنده کابل میگوید"کیفیت زعفران وطن ما بسیار بالاست".

بسیاری ها به این باور اند که کشت زعفران بدیل خوبی برای کشت کوکنار در افغانستان است .

XS
SM
MD
LG