لینک های دسترسی

Breaking News

صالح به غنی: ویدیوهای ثبت شدۀ سری مکالمات خلیلزاد نشر شود


پس از آنکه مقام‌های امریکایی، محمد اشرف غنی، رییس جمهور پیشین افغانستان را عامل فروپاشی نظام در آن کشور عنوان کردند، امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری حکومت پیشین افغانستان در چند پیام تویتر خواستار نشر جزییات مکالمات زلمی خلیلزاد، نمایندۀ پیشین ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان و دیگر هیات‌های خارجی در مورد روند صلح افغانستان شده است.

آقای صالح روز سه شنبه دوم نومبر (۱۱ عقرب) در چند پیام تویتر زلمی خلیلزاد را "فریب‌کار" خوانده و گفته است که مکالمات حضوری و تلیفونی وی و دیگر هیات‌های خارجی "به صورت سری" ثبت می‌شد.

آقای صالح خطاب به محمد اشرف غنی نوشته است که این نوارهای ثبت شده از ارگ بیرون شده است به گفتۀ وی برای "مقابله با شایعه پراگنی‌های فزاینده" باید نشر شود. او نگاشته است: "آرزومندم این [نوارها] را در اختیار داشته باشید. اکنون زمان [نشر] آن است."

سه روز پیش، انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ ایالات متحده در مصاحبه با تلویزیون سی بی اس گفت که حتا یک‌روز پیش از ورود طالبان به کابل، آقای غنی در تماس تلیفونی با وی به انتقال قدرت به حکومت به رهبری طالبان تعهد کرده و گفته بود که اگر طالبان از سر سازگاری پیش نیایند، تا دم مرگ با آنان خواهد جنگید.

آقای بلینکن گفت که محمد اشرف غنی بر خلاف تعهدش یک روز بعد از افغانستان فرار کرد.

پیشتر از آن، زلمی خلیلزاد در یک نشست مجازی در بنیاد کارنیگی گفت که دو عامل عمده سبب سقوط افغانستان به دست طالبان شد که به گفتۀ وی یکی "لجاجت" غنی و دوم "خودخواهی" نخبگان آن کشور بود.

امرالله صالح در یک پیام دیگر تویتر نوشته است: "در حالیکه افغان‌ها معروض به تراژیدی و مشقت عظیم اند، می‌بینیم که خلیلزاد لبخند زنان برای تروریستان طالب و شبکۀ حقانی لابی‌گری می‌کند. او به ادبیات و تفسیرش از دهۀ ۹۰ برگشته، زمانیکه شرکت‌های بزرگ نفتی به وی پول می‌پرداختند. او [خلیلزاد] تا آخرین دم، ضمایم محرم توافقنامۀ دوحه را از ما پنهان کرد. چرا او این‌همه خرسند است؟"

محمد اشرف غنی تا کنون در مورد اتهامات وارده بر وی از سوی مقام‌های امریکایی واکنش مشخصی نشان نداده است. او پس از بیرون شدن از افغانستان، دو بار، یکی در مورد دلیل خروجش از افغانستان و دیگر در مورد رد اتهامات مبنی بر انتقال پول هنگام خروج از افغانستان واکنش نشان داده است.

آقای غنی که اکنون در امارات متحدۀ عرب به سر می‌برد، دلیل خروجش از افغانستان را جلوگیری از خونریزی خوانده و نیز از کارنامۀ شفاف مالی خود و اعضای خانواده‌اش دفاع کرده است.

محمد اشرف غنی به تاریخ ۱۵ اگست سوار بر هیلیکوپتر ارگ ریاست جمهوری افغانستان را ترک کرد و لحظاتی بعد جنگجویان طالبان وارد ارگ و دفتر کاری آقای غنی شدند.

XS
SM
MD
LG