لینک های دسترسی

Breaking News

فهرست تقاضای کشور های عربی به قطر تحویل داده شد


قطر اتهامات همسایگان عرب خود رامبنی بر حمایت از دهشت افگنی و تمویل تندروان را رد کرده و آنرا بی اساس خوانده است

عربستان سعودی و سایر کشور های عربی که روابط شان را با قطر قطع کرده اند،فهرست از تقاضای خود را به دولت شاهی قطر تحویل داده اند تا بحران به وجود آمده با قطر پایان یابد.

قطع روابط قطر با ایران و گروه اخوان المسلمین، از خواست های عمدۀ عربستان سعودی و سایر کشور های عربی از مقامات دوحه است.

فهرست این تقاضا ها که شامل ۱۳ مورد می شود، توسط مقامات کویتی به مقامات قطری تحویل داده شده است. این کشور های عربی از قطر همچنین خواسته اند تا به حضور نظامی ترکیه در آن کشور خاتمه بدهد.

در همین حال، مقامات ترکیه گفته اند که آنان پلان ندارند تا پایگاه نظامی خود را در قطر مسدود کنند.

در اوایل ماه جون، عربستان سعودی، مصر، امارات متحدۀ عرب و بحرین روابط خود را با قطر قطع کردند. این کشور ها اتهام وارد کرده اند که قطر دهشت افگنی را تمویل می کند. چنین اتهام از سوی دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، نیز مطرح شده است.

این چهار کشور عربی برای قطر ۱۰ روز فرصت داده اند تا به تقاضای آنان که شامل جبران خسارۀ نا معیین می گردد، پاسخ بدهد.

هشدار وزیر خارجۀ امریکا

این تقاضا در حالی صورت می گیرد که ریکس تیلرسن، وزیر خارجۀ ایالات متحده، روز چهار شنبه هشدار داده بود که تقاضا کشور های عربی از قطر باید "معقول و عملی" باشد.

مقامات دوحه تا حال در مورد تقاضای کشور های عربی تبصرۀ نکرده اند. اما به گزارش خبر گزاری اسو شیتید پرس، فهرست تقاضای کشور های عربی شامل شرایطی است که قطر آن را عملی نخواهد کرد.

با آنهم مقامات قطر گفته اند که آنان تا زمانی حاضر به مذاکره نخواهد شد که تعزیرات وضع شدۀ کشور های عربی بر دوحه، لغو گردد.

این کشور های عربی از قطر همچنین خواسته اند تا همه افرادی را که از سوی آنان مظنون به اعمال دهشت افگنی اندو یا با گروه های دهشت افگنی در ارتباط اند، تحویل بدهد و دوحه باید تمویل مالی به تندروان را قطع کند.

مقامات دوحه اتهامات وارده از سوی همسایه های عربی خود را رد کرده و آنران بی اساس خوانده اند.

افزون بر قطع روابط دپلوماتیک، هر چهار کشور یاد شده ارتباطات هوایی، زمینی و بحری خود را با قطر قطع کرده و صادرات خود را به آن کشور متوقف کردند.

قطر که بخش زیاد آب و غذای مورد نیاز خود را از بیرون تورید می‌کند، پس از درگیر شدن بحران سیاسی با همسایگان عرب خود، اکنون با ایران و ترکیه در تماس است تا مواد غذایی و آب مورد نیاز خود را از این دو کشور فراهم کند.

در عین حال، مقامات قطری گفته اند که آنان بر انزوای اعمال شده از سوی همسایگان خود پیروز می شود و هیچگاهی روی حاکمیت بر سیاست خارجی خود معامله نخواهد کرد.

شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر، گفته است که کشورش به دلیل اینکه "موفق و مترقی" می باشد، از سوی همسایه های عرب اش، منزوی شده است،او همچنین قطر را "سکویی برای صلح" خواند.

XS
SM
MD
LG